Info

OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2019

11–14.07.2019, Ostróda, Amfiteatr & Czerwone Koszary

Ostróda Reggae Festival ze swoją 18-letnią historią jest czołową polską imprezą celebrującą muzykę i kulturę wywodzącą się z Jamajki. Sukces festiwalu jest dowodem na atrakcyjność i uniwersalizm treści niesionych przez reggae. Festiwal zyskał globalną markę, cenioną przez fanów i artystów w wielu miejscach świata i gromadzi międzynarodową publiczność – młodzież oraz rodziny z dziećmi.

Z małego dziedzińca ostródzkiego zamku, poprzez „Białe Koszary” do wyjątkowego terenu opustoszałej jednostki wojskowej w centrum miasta – „Czerwonych Koszar”, na przestrzeni czasu festiwal przeszedł długą drogę. Zawsze związany z pięknym mazurskim miastem, którego nazwa dla wielu ludzi stała się synonimem reggae.

Edycja 2017 przeszła do historii występami gwiazd. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpił Jamajczyk Shaggy. Pojawiły się prawdziwe legendy reggae Steel Pulse i Big Youth oraz nowocześni w podejściu do jamajskiej materii The Skints i Dreadzone. Polskę również reprezentowała czołówka z artystami pokroju Mesajah, Tabu, Grubsona czy Vavamuffin. Najlepsi polscy muzycy reggae wystąpili razem z okazjonalnym koncertem Tribute to Bob Marley.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się DJ-sko/producenckie występy na scenie Green z wieloma zagranicznymi i krajowymi gwiazdami gatunku, jak i mniejsze sceny Yellow i Jah Love, które skutecznie uzupełniły artystyczną ofertę imprezy.

W trakcie 4 festiwalowych dni na jego głównych scenach Red i Green pojawiło się ponad 30 wykonawców, a przez festiwal przewinęło się około 20 tysięcy ludzi.

W budynku ostródzkiego amfiteatru odbyły się coroczne spotkania i projekcje filmowe w ramach Uniwersytetu Reggae. Swoją obecnością zaszczyciła imprezę Profesor Carolyn Cooper – dziennikarka, pisarka, wykładowca uniwersytecki i jedna z najważniejszych postaci związanych z reggae na Jamajce. Odbyła się wystawa plakatów reggae przygotowana przez grecką kuratorkę Marię Papaefstathiou, podsumowująca trwający od lat międzynarodowy konkurs graficzny z tysiącami zgłoszonych prac na koncie. Oficjalne polskie premiery miały dwa długometrażowe dokumenty muzyczne. Na molo w Ostródzie odbywały się codzienne warsztaty tańca, a czołowy polski perkusjonista prowadził zajęcia z gry na afrykańskich bębnach. Na terenie festiwalu funkcjonowała kreatywna strefa aktywności dla dzieci oraz strefa chillout. Ze swoimi stoiskami obecne były pro-ekologiczne organizacje pozarządowe. Nie zabrakło stałego elementu festiwalu – dziesiątek food tracków, barwnych stoisk z jedzeniem, odzieżą, sztuką i gadgetami.

W internecie można było śledzić wywiady i konferencje prasowe z festiwalowego biura prasowego. Super Polsat zrealizował prawie godzinny reportaż z Ostródy, kilkukrotnie emitowany na antenie stacji. Informacje o festiwalu pojawiały się w wielu ogólnopolskich mediach, jak Onet.pl, Polskie Radio Czwórka (wieloletni patron medialny imprezy) czy Trójka. Entuzjastyczne relacje ukazały się na łamach największego światowego portalu reggae Reggaeville.com, którego dziennikarze ponownie odwiedzili festiwal. Artykuł na temat imprezy doczekał się publikacji w największym jamajskim dzienniku Jamaica Gleaner.

Profil festiwalu na FB polubiło już prawie 50.000 osób, lokując go u szczytu fanpage’ów krajowych imprez reggae.

ORF niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej – nie tylko zapewnia możliwość zobaczenia głównych gwiazd gatunku, ale również odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska i edukuje.

Festiwal od lat gromadzi pełen przekrój publiczności nastawionej na pokojowe współistnienie i świadomość społeczną, od młodzieży po rodziny z małymi dziećmi, czyniąc z niego prawdziwie rodzinne święto muzyki. Medialnym wydarzeniem ubiegłorocznej edycji stał się policyjny raport potwierdzający, że w trakcie festiwalu nie doszło do ani jednego przypadku złamania prawa.

Ostróda Reggae Festival wywodzi się z organizowanego wcześniej Ost Rock Festival. Podczas dotychczasowych 17 edycji festiwalu na jego scenach miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, reaktywacji kultowych zespołów, narodzin gwiazd czy występów najbardziej kluczowych artystów gatunku na świecie. M.in. dzięki 6-letniej stałej współpracy z TVP2 ORF stał się najbardziej rozpoznawalną marką reggae w Polsce i zaistniał w świadomości szerszej niż tylko fani jamajskiej muzyki. Od lat festiwal współpracuje promocyjnie z największymi portalami jak Onet.pl czy Polskim Radiem. Ostróda była miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki, a swoją obecnością niejednokrotnie zaszczycał go jamajski korpus dyplomatyczny.

Zaufanie publiczności znajduje odzwierciedlenie w zaszczytnym tytule „muzyczne wydarzenie roku”, od 2005 corocznie przyznawanym festiwalowi przez kilkutysięczną rzeszę czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W serwisie Miasto Muzyki RMF Ostróda Reggae Festival wygrał głosowanie na wydarzenie roku 2009 w kategorii reggae. Na Diplo.com ORF 2015 ujęty został w czołówce 13 najlepszych imprez reggae na świecie. Dużym powodzeniem cieszyły się relacje festiwalowe i transmisja video poprzez największy światowy portal związany z jamajską muzyką, Reggaeville.com

Organizatorzy ORF w 2014 uhonorowani zostali odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to pierwszy tego typu przypadek w wieloletniej historii polskiej sceny reggae. Miasto Ostróda (znane jako „Perła Mazur”) ze swoją atrakcyjną lokalizacją wśród jezior mazurskich jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej. Dzięki temu infrastruktura hotelowo-turystyczna jest tu wyjątkowo rozwinięta. Ostróda Reggae Festival ze swoim relaksacyjnym charakterem i międzynarodową rozpoznawalnością jest jedną z najważniejszych stałych atrakcji sezonu turystycznego na Mazurach.

Linki:

https://www.ostrodareggae.com

https://www.facebook.com/Ostrodareggaefestival

http://www.worldreggaecontest.com

http://www.youtube.com/user/positivemusicpromoti

http://www.vimeo.com/positivemusic

https://instagram.com/ostrodareggaefestival/

https://soundcloud.com/positivemusicpromotion

 

Ostróda Reggae Festival 2017 w mediach:

https://www.ostrodareggae.com/relacje-orf-2017/

 

Video:

ORF 2017, reportaż Super Polsat

https://youtu.be/qoM35AytPCc

ORF 2016, fragmenty występów gwiazd

http://bit.ly/ORF2016playlist

 

Inne:

 

http://diply.com/reggae/article/biggest-reggae-festivals-in-the-world

http://bit.ly/Reggaeville_ORF

http://muzyka.onet.pl/ostroda-reggae-festiwal

http://bit.ly/CGM_ORF