OKU ONUORA (Jamajka)

Jeśli reggae to rytm oddający lament biedaka, to jego najbardziej ezoteryczna forma, poezja dubowa, jest tym, co czyni ten ból lirycznym. Oku Onuora to najbardziej oryginalny dubowy bard.

Poezja dubowa to więcej niż słowa i muzyka. To połączenie ustnej tradycji afrykańskiego griota z brytyjską miłością do dramatycznej recytacji. Wśród kilku współczesnych dubowych poetów Oku „Fire” Onuora jest najbardziej charyzmatycznym i namiętnym głosem smutku i oburzenia.

Orlando Wong urodził się w Kingston na Jamajce w 1952 roku. Dorastał we Franklin Town, slumsach wschodniego Kingston i otrzymał nieformalną edukację od Rastafarian. Jego buntownicza natura początkowo skłoniła go do udziału w demonstracjach przeciwko przemocy policji i do malowania haseł na murach.

Jest nazywany pierwszym, który na Jamajce używał dubu do artykulacji swojej poezji. Niezliczone artykuły prasowe wymieniają jego imponujące i obszerne referencje, w tym siedem lat odsiadki w jamajskim więzieniu.

Zaczął pisać wiersze w 1971 roku a trzy lata później, gdy Cedric Brooks ze swoją grupą The Light of Saba wystąpili ze specjalnym koncertem za kratami, został pierwszym więźniem, któremu pozwolono wystąpić z zespołem reggae. Jednak już następnego dnia poezja Oku została uznana za wywrotową, a jego twórczość została skonfiskowana z celi. Uważał się za więźnia politycznego i w ukryciu kontynuował pisanie. Przemycana z więzenia poezja spotkała się z zainteresowaniem odbiorców i zwróciła na niego uwagę jamajskich pisarzy. Będąc za kratami, Oku skoncentrował swoją buntowniczą energię w pozytywnym kierunku, pisząc „Confrontation”, sztukę nagrodzoną przez Jamaica Broadcasting Corporation (JBC) i „Echo”, opublikowaną w 1977 roku bestsellerową kolekcję wierszy.

Oku występował na całym świecie i odniósł znaczący sukces na Jamajce, w USA i w Europie. Z fascynującą historią, głosem bogatym w ojczysty język patois i pasją, do której aspiruje niewielu wykonawców, swoimi słowami niczym amunicją niepokoił i wzmacniał duchowo publiczność. Jego legendarny pierwszy album „Pressure Drop” został wydany w 1984 roku.

Po przerwie trwającej ponad dekadę, Oku od czasu do czasu znów intryguje swoją aktywnością. W 2013 roku wydał album „A Movement” z udziałem pianisty Monty Alexander i duetu Sly i Robbie, następnie singla „Yesterday / Today / Tomorrow”. W 2018 roku ukazały się reedycje jego klasycznych kompilacji „I A Tell; Dubwize & Otherwise ” oraz „I A Tell”.

W 2017 roku Oku nawiązał kontakt z Thomasem „Doctor T” Lautenbacherem, muzykiem i osteopatą ze Szwajcarii. Efektem jest album „I’ve Seen”, wydany w 2019 roku przez Fruits Records. Jak zwykle w swojej niezniszczalnym stylu, Oku Onuora wytycza nowe ścieżki, budzi myśli do życia i porusza serca. Na płycie mocne społeczno-polityczne wiersze podane są zarówno w stylu a cappella, jak i w połączeniu z potężnymi riddimami wykonanymi w najczystszej jamajskiej tradycji przez muzyków grupy The 18th Parallel, z Doctor T dodającym nowoczesnego elektronicznego smaku.

Oku Onuora wystąpi w towarzystwie szwajcarskiego zespołu AK8 i z Doctor T odpowiedzialnym za live dub mix. Będzie to jego pierwszy występ w Polsce i pierwszy festiwalowy występ w Europie od 15 lat. Spotka się także z fanami na festiwalowym Uniwersytecie Reggae, aby opowiedzieć o swojej poezji i niezwykłym życiowym doświadczeniu.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 13.07.2019

Linki:

https://fruitsrecords.bandcamp.com/album/ive-seen

Video:

I’ve Seen

https://youtu.be/hAqMJ7_0pxc

Yesterday, Today, Tomorrow

https://youtu.be/Ehu7GJZk3vk

Bus Out

https://youtu.be/8E7VSIXUc2g

Fuel for Fire feat. Rico Rodriguez

https://youtu.be/IZ_36vXcN3E

Oku Onuora & Najavibes – I A Tell & Reflection in Red (live 2018)

https://youtu.be/sCRYkwIPYEA

“Dub Poet: Oku Onuora”, trailer filmu dokumentalnego

https://youtu.be/qJFAMFdaVCg