25 lat temu ukazał się w Polsce pamiętny album „Heigher Hights”. Idea połączenia jamajskiej i polskiej kultury zmieniła nasze postrzeganie rodzimej muzyki etnicznej i znacząco przyczyniła się do popularyzacji reggae nad Wisłą. Płyta stała się również światowym fenomenem world music.
Twinkle Brothers powstali w 1962 roku na Jamajce i dziś stanowią kanon roots reggae. Bracia Norman i Ralston Grantowie byli laureatami lokalnych konkursów muzyki pop i mento, a w 1968 roku zdobyli laury najlepszej grupy wokalnej na wyspie. Powtórzyli ten sukces rok później z dodatkową nagrodą na solisty Normana Granta. Wszyscy na wyspie znali ich jako Twinkle Brothers, choć Norman Grant nagrywał także solo dla wytwórni Beverley’s Leslie Konga. W 1975 roku doczekali się albumu z prawdziwego zdarzenia: „Rasta Pon Top”. W końcu także, konkurencyjne dla słynnej Island Records londyńskie wydawnictwo Virgin Records rozpoczęło edycję ich płyt w Europie i poza nią. Albumy „Love”, „Praise Jah”, „Countrymen” były bestsellerami reggae. Norman Grant sam zdecydował się spróbować swych sił jako producent i wydawca w Twinkle Music, wydając w Wielkiej Brytanii największy hit Twinkle Brothers „Me No You – You No Me” w 1981 roku. Doczekał się on licencji na winylu w Polsce w 1989 roku. W styczniu 1982 Twinkle Brothers na płycie „Underground” wyśpiewali utwór „Battlefield”, a na okładce widniało hasło „Solidarność”. W 1988 roku po raz pierwszy przyjechali do Polski, by wziąć udział w festiwalu Róbrege w Warszawie i potem wielokrotnie powracali. W 1991 roku nagrali w Polsce sesję nagraniową z kapelą góralską Trebunie Tutki wg koncepcji dziennikarza i promotora world music i reggae Włodzimierza Kleszcza. Kilku mixów dokonał słynny producent Adrian Sherwood. Album „Higher Heights” wydany został w Wlk. Brytanii w 1992 roku, a rok później na kasecie w Polsce przez Kamahuk. Niezwykłe zainteresowanie płytą pozwoliło wydać kolejne owoce współpracy pomiędzy Jamajczykami a góralami: „Comeback Twinkle 2 Trebunia Family”, „Our Twinkle Home”, „W Sherwood”, „Songs of Glory/Pieśni Chwały” oraz wersje dubowe pierwszych wspólnych nagrań. Albumy z serii doczekały się tytułów „Płyta Miesiąca” w Wielkiej Brytanii, „Wydarzenie Targów Muzycznych WOMEX” w Berlinie, czy pozycji 3 w notowaniu „Płyta 10-lecia” wg. World Charts Europe EBU. Jak do tej pory Twinkle Brothers ma na swoim koncie około 60 albumów oraz niezliczoną liczbę singli. Występowali na całym świecie.
Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu, który współpracował nie tylko z Jamajczykami, ale również z muzykami z Gruzji czy Voo Voo. Tworzą nową muzykę góralską, rozwijając i wzbogacając rdzenną tradycję o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
Twinkle Brothers wystąpili w Ostródzie w 2005 roku, a projekt „Twinkle Inna Polish Stylee” zaprezentowany zostanie na festiwalu po raz pierwszy. To pochwała radości życia, miłości, prawdy, tradycji i wiary. Ponad uprzedzeniami i podziałami, z optymistycznym przesłaniem gorących rytmów jamajskich i krzepiącej góralskiej nuty.
Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 07.07
Linki:
https://www.facebook.com/twinklebrothersuk/
https://www.facebook.com/trebunietutki/
video:
„W murowanej piwnicy” live TVP
Live „Korzenie Europy”, Warszawa2016
„Mój Dom”
„Jo cłek wolny”