Ostróda Reggae Festival 25-28.07.2024

Jako dzieci wyemigrowali z Jamajki do Wielkiej Brytanii, a następnie utworzyli jedną z najdłużej istniejących grup muzycznych w Europie, a także pierwszy brytyjski rodzimy zespół reggae.

Cimarons połączyli siły w 1969 roku i nadal świetnie się rozwijają. Wielkie pragnienie tworzenia wspaniałej muzyki pozostaje siłą napędową zespołu i to właśnie ta pasja zapewniła im długowieczność.
The Cimarons przeszli wiele zmian, ale nadal w składzie grają założyciele: Locksley Gichie (gitara) i Franklyn Dunn (bas). Nastawienie „nigdy się nie poddawaj” zainspirowało ich do rekrutacji nowych członków, w tym głównego wokalisty Michaela Arkka.
W pierwszych latach istnienia zespołu supportowali oni największe nazwiska międzynarodowej sceny reggae i ska – Jimmy’ego Cliffa, Kena Boothe’a, Toots and The Maytals, Lee Scratch Perry’ego, Altona Ellisa i Boba Marley’a (który był wdzięczny Cimarons za wcześniejsze przetarcie ścieżek w Europie, Azji, Afryce i Wielkiej Brytanii). Byli pierwszym zespołem reggae, który zagrał trasy w Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Japonii i Nigerii. Często pojawiali się w Top of the Pops, jednym z najpopularniejszych brytyjskich programów muzycznych.
Ogromny dorobek Cimarons można znaleźć w archiwach Trojan Records. Ich pierwszy album „In Time” ukazał się w 1974 roku. Dwa lata później Vulcan Records wydali „On the Rock”, a „Live at the Roundhouse” pozostaje klasycznym albumem reggae live.
Odradzający się Cimarons są pozytywną siłą muzyczną na świecie. Serię koncertów dla entuzjastycznie nastawionej publiczności festiwalowej latem 2023 roku zakończyli elektryzującym występem na Rototom. Obecnie przygotowują się do ponownego wyruszenia w trasę w 2024 roku zarówno ze starym katalogiem klasyków roots reggae, jak i z nowym albumem, nad którym obecnie pracują. Kończą także film dokumentalny o swojej podróży i historii na przestrzeni lat.
2024 rok zapowiada się więc jako czas świętowania historii Cimarons – zespołu, który stworzył muzykę reggae w Wielkiej Brytanii i Europie.
Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce.