Linki:
www.facebook.com/Innadeyardmusic
www.innadeyardmusic.com
video:
Inna de Yard – Row Fisherman feat. Cedric Myton
Inna de Yard – Malcolm X feat. Winston McAnuff
Inna de Yard – If You Love Me feat. Kiddus I
Inna de Yard – Crime feat. Var
Inna de Yard – Stone feat. Derajah
Inna De Yard – live Rototom Sunsplash Main Stage 2023
Z Cedricem Mytonem, Winstonem McAnuff i Kiddusem I na pokładzie, najlepszy kolektyw wokalistów i muzyków łączy pokolenia i pokazuje prawdziwe złoto wyspy – jej muzykę.
Projekt Inna de Yard został stworzony w Kingston w 2004 roku na tarasie gitarzysty Earla „Chinna” Smitha, zawsze otwartego na akustyczne jamy. Niektóre sesje zostały nagrane i wydane w serii albumów francuskiej wytwórni Makasound.
W 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział dla Inna de Yard – ukazał się album „The Soul of Jamaica”. Lista wykonawców zawierała wyjątkowych weteranów i młodych artystów, jak m.in.: Winston McAnuff, Ken Boothe, Cedric Myton, Kiddus I, The Viceroys, Lloyd Parks, Kush McAnuff, Var czy Derajah. Wszystkie piosenki wykonane zostały w manierze akustycznej, używając pianina, basu i gitary akustycznej, a także tradycyjnych bębnów Nyabinghi. Niektóre zostały wzbogacone o sekcję dętą i harmonie. Zachęceni niespodziewanym sukcesem tego wydawnictwa i wyprzedaną trasą koncertową we Francji (m.in. w paryskiej Filharmonii), postanowili nagrać kolejny album, kompilację swoich najbardziej znanych utworów. Płyta zatytułowana tak jak sam projekt, „Inna De Yard”, została wydana w 2019 roku i rozszerzona o element kobiecy – ongiś chórzystkę Boba Marley’a, Judy Mowatt oraz Jah9.
Wszystko zaczęło się, gdy słynny reżyser Peter Webber (3 nominacje do Oscara za „Dziewczynę z perłą”), będąc urzeczonym tym tematem fanem reggae, postanowił pomóc w nagraniu nowego albumu i przekształceniu go w film. „Serce Jamajki” miał premierę w lipcu 2019 i był pokazywany w kinach na całym świecie, w tym w Polsce.
Ta muzyka stanowi ponadczasową jakość, niestety od początku projektu zmarło już czterech związanych z nim artystów – Wesley Tinglin i Neville Ingram z The Viceroys, puzonista Nambo Robinson i gitarzysta Boo Pee.
Po 4-letniej przerwie Inna De Yard powrócili z swoim najnowszym albumem „Family Affair” (2023), prezentującym kompilację klasycznych utworów w stylu unplugged, które stały się synonimem charakterystycznego akustycznego brzmienia grupy.
Na „Family Affair” po raz pierwszy pojawiają się Johnny Osbourne i Keith & Tex, aby wzmocnić jasno określone przesłanie projektu dotyczące globalnego pokoju i harmonii. Na froncie Winston McAnuff, Cedric Myton (The Congos) i Kiddus I, którzy nadal przewodzą tej muzycznej rodzinie i przywołują ducha nieformalnych jam session, które zrodziły reggae na podwórkach Kingston.
Album „Family Affair” bierze swoją nazwę od lokalizacji Reggae Legends Villa. Z tego hotelu, położonego na terenie Kingston, rozciąga się widok na majestatyczne Góry Błękitne. To miejsce ucieleśnia filozofię Inna De Yard, polegającą na uchwyceniu surowej istoty muzyki w jej naturalnym otoczeniu.
Witamy na podwórku, gdzie wszystko się zaczęło. Prawdziwe święto oryginalnej jamajskiej kultury!