NewsWykonawcy

INNA DE YARD (Jamajka)

INNA DE YARD (Jamajka)

To serce Jamajki, jak w tytule słynnego już filmu. Najlepszy kolektyw wokalistów i muzyków łączy pokolenia i pokazuje prawdziwe złoto wyspy – jej muzykę.

Projekt Inna de Yard został stworzony w Kingston w 2004 roku na tarasie gitarzysty Earla „Chinna” Smitha, zawsze otwartym na akustyczne jamy. Niektóre sesje zostały nagrane i wydane w serii albumów francuskiej wytwórni Makasound.

W 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział dla Inna de Yard – ukazał się album „The Soul of Jamaica”. Lista wykonawców zawierała wyjątkowych weteranów i młodych artystów, jak m.in.: Winston McAnuff, Ken Boothe, Cedric Myton, Kiddus I, The Viceroys, Lloyd Parks, Kush McAnuff, Var czy Derajah. Wszystkie piosenki wykonane zostały w manierze akustycznej, używając pianina, basu i gitary akustycznej, a także tradycyjnych bębnów Nyabinghi. Niektóre zostały wzbogacone o sekcję dętą i harmonie. Zachęceni niespodziewanym sukcesem tego wydawnictwa i wyprzedaną trasą koncertową we Francji (m.in. w paryskiej Filharmonii), postanowili nagrać kolejny album, kompilację swoich najbardziej znanych utworów. Płyta zatytułowana tak jak sam projekt, „Inna De Yard”, została wydana w 2019 roku i rozszerzona o element kobiecy – ongiś chórzystkę Boba Marley’a, Judy Mowatt oraz Jah9.

Wszystko zaczęło się, gdy słynny reżyser Peter Webber (3 nominacje do Oscara za „Dziewczynę z perłą”), będąc urzeczonym tym tematem fanem reggae, postanowił pomóc w nagraniu nowego albumu i przekształceniu go w film. „Serce Jamajki” miał swoją premierę w lipcu 2019 i jest pokazywany w kinach na całym świecie, w tym w Polsce. W podobnym czasie UNESCO dodało reggae do swojej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Kto bardziej ucieleśnia autentyczność i kulturę Jamajki niż ta grupa legend, która razem grała reggae, ska i rocksteady w latach 60-tych i 70-tych, tak jak czynią to teraz w Inna De Yard?

Ich muzyka stanowi ponadczasową jakość, podczas gdy oni sami niestety nie. Od początku projektu zmarło już niestety czterech związanych z nim artystów – Wesley Tinglin i Neville Ingram z The Viceroys, puzonista Nambo Robinson i gitarzysta Boo Pee.

Podczas ich pierwszego polskiego występu zobaczymy Cedrica Mytona, Winstona McAnuffa, Kiddusa I, Vara, Kusha McAnuffa i innych. Witamy na podwórku, gdzie wszystko się zaczęło. Prawdziwe święto oryginalnej jamajskiej kultury!

„Doskonały projekt … nie inaczej niż w przypadku Buena Vista Social Club – tyle, że tym razem lokalizacją jest Jamajka, nie Kuba”

BBC Music (Charles Craig)

„Emocje w głosach wydobywają blask muzyki jamajskiej w całej okazałości”

Le Journal du Dimanche

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 11-07-2020

Linki:

https://www.facebook.com/Innadeyardmusic

https://innadeyardmusic.com

video:

Inna de Yard – Row Fisherman feat. Cedric Myton

https://youtu.be/H_CiNHNIbjQ

Inna de Yard – Malcolm X feat. Winston McAnuff

https://youtu.be/tYyCoaV3Hnk

Inna de Yard – If You Love Me feat. Kiddus I

https://youtu.be/r9UzDQFY9OY

Inna de Yard – Black to I Roots feat. Kush McAnuff

https://youtu.be/I9ay6Zgij8I

Inna de Yard – Crime feat. Var

https://youtu.be/BIaPn9YisNg

Inna de Yard – Stone feat. Derajah

https://youtu.be/dY7I3sIriDA

Inna De Yard – live Cologne 2019

https://youtu.be/i-jpdp7n5cc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *