RAGANA (Polska)

Siłą sprawczą projektu Ragana była misja urzeczywistnienia wspólnej wizji reggae dub jako brzmienia skąpego, surowego, naturalnego i skoncentrowanego na przestrzeniach między dźwiękami. Znana już w świecie formacja powraca po kilku latach od swojego ostatniego koncertu.

Nazwa Ragana w językach bałtyckich oznacza wiedźmę – w swoim pierwotnym znaczeniu kobietę posiadającą wiedzę, pożyteczną i szanowaną przez społeczeństwo badaczkę tajemnic ziołolecznictwa, medycyny i przyrody. To muzyka nie wyprzedzająca ani nie powracająca do swojej epoki, jedynie odchodząca dwa kroki w bok na mniej ruchliwy i wydeptany grunt. Tutaj siermiężna i banalna w swojej konstrukcji podstawa harmonizuje się z melodyjną linią kobiecego wokalu w spontanicznych aranżacjach. Ich debiutancki album „So Many Reverbs to Cross” (2008) doczekał się światowej edycji nakładem brytyjskiej wytwórni Universal Egg, prowadzonej przez Zion Train. Na płycie usłyszymy również partie instrumentów dętych Crispy Horns. Rozumienie muzyki reggae/dub z południowej Polski trafiło na półki sklepowe na wszystkich kontynentach, doczekało się recenzji w fachowej prasie nawet w Japonii. Zespół udzielał wywiadów dla redakcji muzycznych w USA, a teledysk do utworu „A-a-a-a” znalazł się w rotacji MTV Brasil. Rola instrumentów ogranicza się tu głównie do sekcji rytmicznej. Na tej bazie wokalistka Jahga wyśpiewuje swoje historie i to jej charakterystyczny głos buduje całą melodię utworów. Pierwszy plan pozostawiony jest dla dubu – przestrzennych efektów i brzmień przetrawionych przez maszynerię warszawskiego Studia As One. Dwa lata po debiucie ukazał się drugi album „A Long Delay Ago”, gdzie znów transowy, medytacyjny dub został obudowany magią współczesnej technologii studyjnej Activatora i Smoka.

Teksty obracają się wokół wielu tematów. Ale jest to przede wszystkim płyta pełna miłości i to przesłanie w tekstach jest najważniejsze” – mówi wokalistka Jahga, której głos jest jednym ze znaków rozpoznawczych zespołu. Poza Raganą rodzimi słuchacze znają ją z brzeskiego zespołu Lion Vibrations. W naszej muzyce i tekstach można wyczuć duchowe przesłanie, czystą, świeżą i prostą intencję, odniesienie się do wnętrza człowieka. Inspiracja pochodzi ze źródła.”

Red Stage, 11.08

Linki:

http://karrot.pl/ragana

https://www.facebook.com/Ragana-194290562176

Video:

„A-a-a-a”

https://www.youtube.com/watch?v=VmhohNgpYfQ

„Dignity, Nobility, Sublimity” live ORF 2010

„Barrel of a Gun” live ORF 2010

https://www.youtube.com/watch?v=qpwZP4UcrNk