Ostróda Reggae Festival 25-28.07.2024

Rewolucyjna muzyka reggae – ostra, surowa, naturalna, korzenna… Rozwal ściany, spal kartkę, na której spisane są zasady i pozbądź się klapek, które ograniczają twoje brzmienie do jednego tylko gatunku. Oni są tutaj aby przekazywać muzyczne wibracje, które rozbrzmiewają prawdziwie w sercach i duszach wszystkich świadomych zbuntowanych rockersów, nocnych imprezantów i poszukiwaczy duszy.

Założona w 2000 roku sześcioosobowa grupa roots rock reggae od dwudziestu lat przeciera szlaki swoją muzyką. Mając na swym koncie ponad 500 występów w 65 krajach, wciąż silnie reprezentują undergroundową kulturę muzyczną Kingston. Co tydzień organizują tam jamy na żywo. Na człon ich nazwy „rootz” miało wpływ wiele czynników, w tym oczywiście ojczyzna Jamajka – kolebka Rastafari i innych radykalnych ruchów, JAH – twórca wszystkich rzeczy, rodziny, Ziemi w całej okazałości, rewolucyjne lata 70-te, muzyka dub i roots reggae. Synergia jest pięknem, które można zobaczyć tu na scenie, jeszcze bardziej urzekającym gdy towarzyszy mu surowa energia. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zdobyli fanów i szacunek, promieniując na koncertach czystą intencją. To właśnie dzięki tej umiejętności angażowania i hipnotyzowania Rootz Underground wyruszył w trasę koncertową, podróżując przez Karaiby, Amerykę Północną, Europę i Afrykę. Od Kingston i miejsc takich jak The Village Café i Red Bones aż po największe sceny na Jamajce, w tym Sunsplash, Rebel Salute, Welcome to Jamrock, Reggaelution, Sumfest i wielokrotnie Air Jamaica Jazz & Blues, a także największe sceny na całym świecie – Roskilde w Danii, Dour Festival i Reggae Geel w Belgii, SummerJam i ReggaeJam w Niemczech. Trzy razy gościli na Ostróda Reggae Festival (2010, 2012, 2014). W 2017 Stephen Newland zaśpiewał też w Ostródzie jako gość Jafii.
Bogate i pełne starannych warstw brzmienie reggae stanowi warstwę, na której mogą unosić się najbardziej uniwersalne i szczere teksty. To brzmienie wrażliwe na rocka, z mocnymi intensywnymi momentami, by znów powrócić do one-drop reggae.
Wypełniona pasją praca, radość z błogosławieństw i pokora na całej drodze podsumowują postawę, z jaką każdy muzyk zespołu podąża do przodu i dzięki mocy Najwyższego i dzięki Jego Łasce będzie nadal zbierał pozytywne owoce swojej pracy. Podczas gdy wielu innych kieruje się mainstreamowym podejściem, Rootz Underground skupiają się na artystycznych i duchowych aspektach muzyki. Ich styl w połączeniu z elektryzującymi występami na żywo utrzymuje ich w czołówce undergroundu jako swoistych cichych gigantów.
Na początku 2024 roku Rootz Underground planują wydać nowy album „Dread Fire Tower”.