Wykonawcy 2017

STEEL PULSE (Wlk. Brytania)

STEEL PULSE (Wlk. Brytania)

Powstali w 1975 roku w Birmingham. Ten brytyjski zespół reggae z Grammy na koncie wciąż pozostaje bliski swym korzeniom. Zdecydowani by walczyć z niesprawiedliwością, edukować masy i promować pozytywne myślenie, posługując się podnoszącą na duchu muzyką. Legenda UK Roots powraca, 11 lat po swoim pierwszym występie w Ostródzie.

Steel Pulse powstał w dzielnicy Handsworth w Birmingham, a założycielami byli David Hinds (główny wokal, gitara), Basil Gabbidon (gitara prowadząca, wokal) oraz Ronald McQueen (bass). Nazwa „Steel Pulse” pochodziła od imienia znanego konia wyścigowego. Na początku istnienia zespołu kluby karaibskie w środkowej Anglii odmawiały im występów obawiając się ich rastafariańskich poglądów. Prawdziwa historia Steel Pulse rozpoczęła się więc od koncertów z brytyjskimi grupami punk jak Generation X, XTC czy The Stranglers w ramach ruchu Rock Against Racism. Następnie wystąpili jako support na trasie Burning Spear i przyciągnęli w ten sposób na siebie uwagę Island Records. Pierwszym singlem dla Island był „Ku Klux Klan”, hymn przeciwko rasizmowi, często wspierany specjalnym spektaklem na scenie. Debiutancki album Steel Pulse „Handsworth Revolution”, do dziś uważany za jedną z największych pereł w historii brytyjskiego reggae. Międzynarodowa popularność zespołu miała swoje uwieńczenie w postaci nagrody Grammy przyznanej za album „Babylon The Bandit” oraz nominacji za płyty „Earth Crisis”, „Victims”, „Rastafari Centennial” oraz „Rage & Fury”. Kompozycja Steel Pulse „Can’t Stand It” umieszczona zostałą na ścieżce dźwiękowej najsłynniejszego obrazu Spike’a Lee „Do The Right Thing”.

Występowali na żywo u boku takich gwiazd jak między innymi Bob Marley & the Wailers, Peter Tosh, Sting, Inxs, Santana, Robert Palmer, Herbie Hancock i Bob Dylan.

W 2004 roku Steel Pulse powrócił w pięknym stylu z naładowanym mocnym politycznym przekazem albumem „African Holocaust”. Uzyskał on nominację do Grammy jako najlepszy album reggae. Na płycie jako goście pojawili się Damian „Junior Gong” Marley („No More Weapons), Capleton („Blazing Fire”) i Jukie Ranks („Born Fe Rebel”). Usłyszeć tam również można klasyk Boba Dylana “George Jackson”. W 2010 wydali singla charytatywnego na rzecz pomocy Haiti „Hold On 4 Haiti”. Wciąż regularnie występują na całym świecie i pracują nad nowym albumem.

Red Stage, 11.08.2017

Linki:

http://www.steelpulse.com/

https://www.facebook.com/SteelPulse/

Video:

Steel Pulse ft. Damian Marley – No More Weapons

https://youtu.be/iNwUxRiW4EM

Steel Pulse – Ku Klux Klan – Live 1979

https://youtu.be/3Lsl_ixccs0

Steel Pulse – Global Warning

https://youtu.be/xCrWjDK4hng

Steel Pulse – Door Of No Return

https://youtu.be/UsO4aYNFc9U

Steel Pulse – Taxi Driver

https://youtu.be/NLaAc7wGwf0

Steel Pulse Glastonbury Festival [28 June 2015]

https://youtu.be/i2eenLfCw-c

Steel Pulse – Live at Rockpalast (1979)

https://youtu.be/zPIP8T0ppPM

Steel Pulse – No More Weapons live Ostróda Reggae Festival 2006

https://youtu.be/kQ2EVOCd1cQ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *