STEPHEN NEWLAND & JAFIA (Jamajka / Polska)

 

Spotkanie wokalisty znanej dobrze w Ostródzie jamajskiej formacji Rootz Underground z fundamentem polskiej korzennej sceny zapowiada się jako wydarzenie artystyczne z górnej półki. Wspólny występ to także okazja do usłyszenia na żywo materiału z planowanej solowej płyty Stephena.

Zgodnie z tytułem „Thunderground”, solowy album Stephena Newlanda będzie połączeniem energii płynącej z piorunów oraz mocy undergroundu. To osobista podróż do źródeł niezależnego, jamajskiego roots reggae, w której gościnnie uczestniczyli Vaughn Benjamin (Akae Beka/ Midnite), Wayne Armond (Chalice) oraz Junior „One Blood” Reid (Black Uhuru). Planowane na wrzesień wydanie solowej płyty wokalisty niemal pokrywa się w czasie z premierą nowego albumu „Lightning The Magnetic” jego macierzystej formacji Rootz Undeground.

Jafia, do 2014 roku znana pod nazwą Jafia Namuel, to zespół o statusie legendy na polskiej scenie reggae. Ich debiutancki album „Roots & Culture” z 1996 roku był silnie zainspirowany twórczością Boba Marleya i oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots. Zespół zawsze miał jednak skłonności do sięgania do różnych gatunków tzw. „czarnej muzyki”. Pod nazwą Jafia Namuel wydali trzy albumy. Razem z Voo Voo są współtwórcami hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Karnawał – Pozytywne Myślenie”. Ostatnia płyta „Ka Ra Va Na” (2015) to przenikanie się dwóch muzycznych światów: jamajskiego reggae i amerykańskiego soulu, funku, r’n’b. Płyta została nominowana do Fryderyków 2016 w kategorii „Album Roku Muzyka Korzeni”, a zespół wystąpił na gali rozdania nagród. Wśród gości na płycie znaleźli się Kayah, Wojciech Karolak oraz amerykański żeński chórek gospel. Liderem zespołu jest wokalista, kompozytor, autor tekstów – Dawid Portasz. W 2008 roku gdy nagrywał na Jamajce z płytę projektu Rastasize jego głos zachwycił czołowych lokalnych muzyków. Wtedy też po raz pierwszy spotkał się ze Stephenem Newlandem.

Red Stage, 11-08

Linki:

http://www.jafiamusic.com

https://www.facebook.com/jafiamusic

 

Video:

 

Mama

https://youtu.be/5XafdMkTgAg

Skrucha feat. Kayah

https://youtu.be/F1UjgFc9Ppc

Your Happiness

https://youtu.be/U4bYpeOlkJ8

Karavana

Steve Newland – Zion Awake

https://www.youtube.com/watch?v=oUtZbysP59U