Uniwersytet Reggae 2021

 UNIWERSYTET REGGAE 2021
🔸 Piątek 9.07, godz. 13:00 – 14:30
Spotkanie autorskie z Brinsley’em Fordem – założycielem zespołu Aswad
Reggae jest muzyką społeczną. Towarzyszy życiu karaibskiej diaspory w Wielkiej Brytanii od lat 60. XX w. Jednym z najznakomitszych przedstawicieli brytyjskiej sceny jest Brinsley Forde, wokalista, gitarzysta, kompozytor utworów spopularyzowanych przez zespół Aswad, którego był współzałożycielem. Poza karierą sceniczną, muzyk dał się poznać jako aktor (m.in. odtwórca roli Blue, soundsystemowego deejaya w filmie „Babylon” Franco Rosso) i prezenter radiowy (np. audycja „Lively Up Yourself” i „Dub Bashment” w radiu BBC).
Wspólnie porozmawiamy o rozwoju reggae w UK na przestrzeni dekad, o pokoleniu Windrush – przybyszach z Wysp Karaibskich i ich kulturotwórczej roli, o trasach koncertowych w latach 70. i 80., o karaibskim karnawale w londyńskiej dzielnicy Notting Hill, o pracy z Dennisem Bovellem (Matumbi, LKJ), Dizzee Rascalem, Davidem Hindsem (Steel Pulse) czy zespołem Jazz Jamaica All Stars.
🔸 Sobota 10.07, godz. 13:00 – 14:30
Spotkanie autorskie ze Splendid Sound – o dubplate’ach i kulturze sound systemów.
„The Strongest Eastern Spirit.” Nawet jak clash idzie akurat nie po ich myśli, to nie dlatego, że są z nich słabeusze. Chluba Wrocławia, autorzy stadionowych hymnów (jeśli stadionem jest impreza reggae / dancehall, a hymnem dubplate, którego są pomysłodawcami). Ostatnio także pandemiczni radiowcy – ich podcast „Pass Mi A Dubplate #1-8” to samo dobro ze splendidowych dubboksów.
Są wygadani, więc porozmawiamy. O bangerach, bashmentach i brawurze. O mikstejpach, miłości do muzyki i manii kolekcjonerskiej. O płycie Spice, o instagramowych clashach Verzuz (Beenie vs Bounty), o tekstach dubplate’ów jako poezji okazjonalnej. Nie zabraknie pytań o muzykę soca ze Wschodnich Karaibów, afrobeats i rocksteady, bo i takie gatunki serwują z dostawą wprost na taneczny parkiet.
🔸 Niedziela 11.07., godz. 14:00 – 15:30
Spotkanie z Małgorzatą Wasilewską, Panią Ambasador Unii Europejskiej na Barbadosie i na Jamajce, oraz Agnieszką Orłowską, autorką podcastu „Jamajska telenowela”
To oczywiste, że anglojęzyczne Wyspy Karaibskie mają historyczne, ekonomiczne i kulturowe związki z krajami unijnymi. Mniej powszechnie znanym faktem jest to, że od 2016 roku dyplomatka i działaczka społeczna z Polski, Małgorzata Wasilewska, reprezentuje Unię Europejską na Karaibach. Najpierw jako ambasadorka UE na Jamajce, a od 2020 roku na Barbadosie. Wspólnie, w dniu zwieńczającym tegoroczny Uniwersytet Reggae, porozmawiamy o współczesnym życiu na karaibskich wyspach.
Swoimi doświadczeniami podzieli się również Agnieszka Orłowska, autorka podcastu „Jamajska telenowela”, w którym opowiada o swoim kilkuletnim pobycie na Jamajce. Odcinki dostępne są w wiodących serwisach streamingowych (Apple Podcasts, Spotify, etc.). W oczekiwaniu na rozmowę sprawdźcie profil instagramowy autorki: https://www.instagram.com/aga_orlowska/
✴Miejsce: PARK STAGE w Parku na Bulwarze Europejskim nad jeziorem Drwęckim
✴Wstęp wolny
✴Gospodarz Uniwersytetu Reggae – Bartosz Wójcik