News

BLACK ROOTS (UK/Jamajka)

Od 1979 roku uważani są za jedną z głównych sił brytyjskiego roots reggae. 11-osobowa ekipa z Bristolu zaprezentuje piękno brytyjsko-jamajskiego kulturalnego połączenia, zarówno w przeszłości jak i teraz. Prawdziwa legenda po raz pierwszy w Polsce!

Ta historia rozpoczęła się na chwilę przed tym, jak muzyka roots reggae w Wlk. Brytanii przyciągnęła ludzi, którzy odkryli w niej głos wypowiedający się przeciw niesprawiedliwości i alienacji spowodowanych przez tempo politycznych reform Margaret Thatcher.
Bezkompromisowe teksty Black Roots doskonale wyrażały ten społeczny protest. Zdobyli rozpoznawalność w całym kraju dzięki debiutanckiemu maxisinglowi  “Bristol Rock”, wydanemu przez ich własną wytwórnię Nubian Records w 1981 roku. Sam John Peel prezentował ich na antenie BBC Radio 1, gdzie okrzyknął ich “jednym z najlepszych nowych zespołów reggae w Wlk. Brytanii”.  Dla programu Peela zarejestrowali dwie sesje live w 1981 oraz 1983 roku. Rozpocżęło się koncertowanie na terenie całego kraju oraz fala zainteresowania w Europie po supporcie UB40 na ich trasie w 1984. Regularnie występowali na najważniejszych festiwalach w rodzaju Glastonbury czy WOMAD. Black Roots do lat 90-tych wydali dużą liczbę singli i albumów: “Black Roots” (1983), “The Frontline” (1984), “In Session” (1985) w BBC Records, “Tapes Allday Allnight” (1986), “Live Power” (1989), “Natural Reaction” (1990) oraz “With Friends” (1993) w Nubian Records. Pomiędzy 1991 a 1995 wypuścili również serię trzech dubowych albumów zatytułowaną “Dub Factor”, z dubowymi mixami Mad Professora oraz Dub Judah. Potem zamrozili swoje działania aż do 2004 roku, lecz lojalni fani wciąż o nich pamiętali. Doprowadziło to do ponownego zjednoczenia zespołu. Francuska wytwórnia Makasound oraz brytyjska Bristol Archive Records wydały reedycje klasycznego katalogu Black Roots. W 2012 roku grupa wydała pierwszy od ponad 20 lat album “On the Ground”, po którym ukazała się jej dubowa wersja. Ostatnia płyta ekipy z Bristolu to “Ghetto Feel”, wydana w ub. roku przez Soulbeats Records. To poważny zestaw piosenek w których słychać, że zespół nie idzie na kompromisy w dziedzinie głębokiego, korzennego brzmienia. Ich twórczość wciąż również niesie radykalny przekaz. W obecnym składzie zobaczycie sześciu oryginalnych członków zespołu. Unikalna jest siła aż czterech głównych wokalistów.
Black Roots to prawdziwy skarb europejskiej sceny muzyki korzeni i prawdziwa uczta dla fanów dźwięków grup pokroju Steel Pulse, Aswad czy Misty in Roots.
Po raz pierwszy w swej długiej historii pojawią się w Polsce na Red Stage Ostróda Reggae Festival w dniu 7 sierpnia.
Linki:
video:
“Juvenile Delinquent” live
 “Ghetto Feel” clip 2014
live Garance Reggae Festival 2014
Black Roots video biography 2014
“Allday Allnight” live
“Tribal War” live
“Opportunity” live

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *