CHOPSTICK DUBPLATE MEETS RESPECTA (UK / PL)

Chopstick Dubplate (Wielka Brytania) – założony w 1998 roku przez Jacky’ego Murdę, Chopstick zapoczątkował odrodzenie stylu ragga-jungle z nową formułą – nagrywając artystów na klasycznych jamajskich riddimach, zamiast samplowania.

Oryginalne 10-calowe płyty „CHOPy ” zostały zmiksowane i zmasterowane przez Jacka w Nowym Jorku i wytłoczone przez Joyce’a i Jojo Hookima z Channel 1 w ich tłoczni Hitbound. Kilku znanych artystów w tym Liondub i Aries, współpracowało z Chopstick Dubplate przed założeniem własnych składów. Chopstick współpracował z setkami artystów z Jamajki i Wielkiej Brytanii nagrywając kilkaset dubplates i wydawnictw.
Kolektyw wytyczył drogę za którą podąża cała współczesna kultura stylu Jungle. Chopstick Dubplate rezyduje i tworzy obecnie w Londynie i Bristolu w Wielkiej Brytanii w składzie : Jacky Murda (USA,) Jago ( JA, UK), Subcriminal (UK). Jacky został nazwany „Davidem Rodiganem Jungle” przez swoją olbrzymią bibliotekę nagrań i dubplates, którą stworzył nagrywając największych jamajskich wokalistów.
Złapcie show Chopstick Dubplate , by przeżyć niesamowitą wycieczkę przez ponad 20 lat kultury ragga jungle na Green Stage ORF. Skład wspierać będą Respecta Kru z Polski.

Respecta Kru zaczęło się od Playamana w 1997 roku. Pierwszą muzyczną inspiracją były brzmienia UK acid techno. Szybko jednak pojawiła się miłość do muzyki jungle oraz reggae, z ktorą Playaman związany jest do dziś. W roku 1999 wraz z djem Tukomą założyli Junglizm Ragga Crew (JRC). W tym czasie powstał pierwszy mixtape „Junglizm is Massive vol.1″. Na początku tego wieku rodzi się Respecta Kru założony wraz z DJ’em Mellow Yakuzo. W 2005 roku szeregi Respecta Kru zasilają Mono, Kwazar, MC Cheeba (Eastwest Rockers) oraz dwóch VJ’ów: Jah LapTop oraz Hurden Husket. Z inicjatywy Playamana rusza Respecta Records Store, internetowy sklep z winylami, specjalizujący się w połamanych, undergroundowych brzmieniach. W 2008 na Reggaeland oraz ORF, po raz pierwszy w polskiej historii festiwali reggae, Respecta Kru udało się uruchomić scenę jungle/dubstep. W 2010 roku ukazała się kompilacja „Respecta Sounds” – utwory polskich producentow i wokalistów, prezentujących nowe oblicza połamanych, bujających basem brzmień.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 8.07.2022

Linki:
https://www.facebook.com/ChopstickDubplate
https://www.facebook.com/RespectaKru/

Video:
Jacky Murda – Murderer https://youtu.be/v_O_eX2f54c
Top Cat ft Jacky Murda and Max Power – Sundown https://youtu.be/Fwto5mdVVF4
Respecta Rec. – Respecta Sounds (promomix) https://youtu.be/sVQMJahuMdg