DAMIAN SYJONFAM (Polska)

Choć pierwsze sceniczne występy Damiana miały miejsce 20 lat temu, jego kariera eksplodowała dopiero w 2014 roku. Solowy album „Wracam do domu” był wydarzeniem, które obecnie powtarza druga płyta „To co było, to będzie”. Damian przykuwa uwagę oryginalnością, naturalnością i hasłem powrotu do podstawowych wartości, o których zdaje się zapominać galopujący świat.

Jego muzyczna droga rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go pamiętna grupa reggae Natura. Po kilku wspólnie zagranych koncertach Damian wyjechał do Londynu chcąc pogłębić swoją wiedzę muzyczną. Tam ukończył kurs realizacji dźwięku. W 2007 roku powołał do życia zespół ComeYah, w którym był wokalistą, autorem tekstów i współtwórcą muzyki. W 2012 roku zachwycili Polskę debiutanckim albumem „Na Wschód”. Wkrótce jednak Damian pożegnał zespół, wyjechał zagranicę i na dłuższy czas zamilkł. Po powrocie w 2013 roku rozpoczął pracę nad solową płytą, na którą muzykę tworzyli austriacki zespół House of Riddim, holenderski kolektyw Bass Galore Productions, Krystian K-Jah Walczak, lubelski riddim band D’Roots Brothers oraz Watzek Wawrzyniak, który jest producentem większości utworów na płycie.
Koncert podczas Ostróda Reggae Festival 2014 był premierą albumu „Wracam do domu”. Płyta zawędrowała na drugie miejsce sprzedaży płyt w Polsce wg. OLIS. W podsumowaniu roku 2014 audycji reggae „Strefa Dread” na antenie Polskiego Radia Czwórka Damian zajął pierwsze miejsce w głosowaniu słuchaczy jako album roku i polski przebój roku („Powstanie”).
W lutym 2016 ukazał się najnowszy album Damiana SyjonFama „To co było, to będzie”. Muzykę na płytę współtworzył ponownie Watzek Wawrzyniak, pojawiają się również niemiecki kolektyw producencki Oneness Records oraz Riddim Bandits. Wszystkie teksty na płycie są autorstwa Damiana, a gościnnie zaśpiewali: Mesajah, Pablopavo i Paprodziad.

Damian o nowej płycie mówi tak: „Świat bardzo szybko zbliża się do granicy, po której przekroczeniu, ludzie ze swoją radością, smutkiem, złością i wszystkimi uczuciami, które nadają życiu sens – nie będą już nic znaczyć. Dlatego wrócimy do miejsca w którym wszystko się zaczęło, zbudujemy wszystko na nowo. Tak naprawdę ten proces już się rozpoczął. Jaki to będzie świat, to zależy tylko i wyłącznie od nas. Muzyka ma dawać ludziom przyjemność, ukojenie, zabierać ich do miejsc za którymi tęsknią ich serca. Takie jest przesłanie tej płyty. Posłuchaj może okaże się że i Ty na niej jesteś.”

Red Stage, 12.08.2016

Linki:

http://syjonfam.com
https://www.facebook.com/syjonfam

Video:

„Kto siłę ma” clip

“Powstanie” clip

„Opowieści”

„Ekonomiczna wojna”

„Wracam do domu” clip

„Cienka linia” live ORF 2014