DAMIAN SYJONFAM (Polska)

Po trzech latach powraca do Ostródy jeden z najbardziej charakterystycznych polskich wokalistów. Oprócz nieśmiertelnych hitów w rodzaju „Powstania”, będzie to też okazja by usłyszeć nowe dźwięki powstającego albumu „77”.

Nie da się podrobić emocjonalnego stylu Damiana i właśnie ta oryginalność, w połączeniu z ważnymi tekstami i przyjemnie płynącymi melodiami, stanowi odpowiedź na pytanie o przyczyny jednego z największych sukcesów w polskim reggae tego wieku.

Trzy solowe albumy, miliony wyświetleń na YT i setki tysięcy odsłuchów w serwisach streamingowych mówią same za siebie. Ludzie wciąż są spragnieni naturalnej muzyki.

Muzyczna droga Damiana rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go grupa Natura. W 2007 roku powołał do życia ComeYah – skład, który w 2012 roku zachwycił Polskę albumem „Na Wschód”. W 2014 Damian wydaje pierwszy solowy album „Wracam do domu”. Płyta zawędrowała na drugie miejsce sprzedaży płyt w Polsce wg. OLIS. Dwa lata później pojawia się album „To co było, to będzie”. 2017 to winylowa kompilacja „Ten świat jest twój”, zawierająca m.in. niepublikowane wcześniej utwory „Terror” i „Fałszywy doktor”.

2018 rok zapisuje się ostatnią jak do tej pory płytą Damiana „Czuję, więc jestem”.

Usłyszysz na niej D’Roots Brothers, Watzka Wawrzyniaka, wokalistę Rafała Karwota i dęciaki z Tabu, skrzypka Chonabibe i Neoklez Staszka Leszczyńskiego, syna Damiana, Dawida (Skoti), a nawet Kapelę ze Wsi Warszawa. Damian po raz pierwszy objawia się jako One Fam, w roli multi-instrumentalisty i producenta swoich piosenek. Większość z nich została nagrana i wyprodukowana w jego domowym studio. Damian poszukuje w obrębie przeobrażającego się stylu reggae i nieobce są nowoczesne brzmienia współczesnej jamajskiej sceny. Jego styl nie jest oczywisty, a kompozycje potrafią zaskoczyć. Elektronika dodaje smaczków żywym instrumentom.

W szybkim i coraz bardziej odhumanizowanym świecie wokalista nieustannie apeluje o wzajemne zrozumienie, pokój i szacunek. Krytyczne i gorzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość przeplata się z dającymi nadzieję piosenkami podkreślającymi znaczenie miłości – zarówno do świata, jak i do najbliższych.

Nowa płyta „77” powstaje, a jej wydanie planowane jest na jesień 2022 roku.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 9.07.2022

Linki:

http://syjonfam.com
https://www.facebook.com/syjonfam

Video:

„Czuję, więc jestem” https://youtu.be/rNgIYH7Nn98
„Terror” https://youtu.be/egj5QJmUnf0
„Kto siłę ma” https://youtu.be/ItxQgdSzdNw
“Powstanie” https://youtu.be/I1twwTBEERY
„Opowieści” https://youtu.be/EAaz9TdfzZM
„Ekonomiczna wojna” https://youtu.be/DKRcfXPqIdQ
„Wracam do domu” https://youtu.be/5e17sk_YxGo
„Syrena” Live Pol’n’rock 2018 https://youtu.be/3eDT_W11NDk