DUBSKA (Polska)

Dubska czerpią z tradycji przekładając ją na dzisiejszy język muzyczny. Korzenne reggae przeplata się z pulsującym funkiem, afrobeatem i hiphopem i zaraża energią doświadczonego 8-osobowego składu.

Atmosfera ich muzyki dobrze koresponduje z pozytywnym przekazem ujętym w przykuwających uwagę tekstach wokalisty Dymitra „Dymolla” Czabańskiego.  Znajdziesz tu ducha rebelii, umiłowanie do natury i sporo refleksji.

Jak udowadnia zawartość wydanej w tym roku nowej płyty „BDG Roots Rockers” nie chodzi tu o określony muzyczny styl, a bardziej o pewien rodzaj nonkonformistycznej postawy.

Dubska powstali w 1999 w Bydgoszczy i jak do tej pory wydali 8 płyt. W 2005 roku nagrali pierwszy album pt. „Dubska”, w efekcie której trafili na Przystanek Woodstock i Ostróda Reggae Festiwal. Pochodzący z niej „Raj” był letnim przebojem Radia Bis. Rok później powrócili z albumem „Avokado”, rozpoczynając trwający do dziś styl autoprodukcji we własnym Madżonga Studio. Piosenka tytułowa zauważona została przez Program III PR i zaznaczyła się wielotygodniową obecnością na liście przebojów. 2007 to występy w Polsce i Rosji z Gerbertem Moralesem, wokalistą Jah Division – pionierów reggae w Rosji.  Owocem tej współpracy był wspólny album „Dubska Division”.„Jedziemy tam” to stworzony przez nich oficjalny hymn Ostróda Reggae Festival 2014. W 2015 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się owoc współpracy z producentem Olo Mothashipp, album „Ulicami”. Poszerzał dotychczasową formułę zespołu o nowe źródła – współczesną elektronikę i alternatywny pop.Trzy lata później Dubska podsumowali swoją dotychczasową działalność dwupłytowym albumem „Bajki i legendy”. 20 lat tworzenia świętowali z fanami specjalnym koncertem z wieloma gośćmi na ORF 2019.

Członkowie zespołu znani są również z animacji wielu działań kulturalnych w swoim mieście. Jako Stowarzyszenie Get Up od 2018 roku organizują festiwal Get Up Bydgoszcz.

Ostróda Reggae Festival, Amfiteatr Stage, 7-07-2022

Linki:

http://www.dubska.pl
https://www.facebook.com/dubska.bydgoszcz

video:
Dubska ft. Bisz – Supeł https://youtu.be/kruKy08LuF8
Dubska – Z ginącego plemienia https://youtu.be/5NojZg0SJ9E
Dubska – Bramy Niebieskie https://youtu.be/eJuWkigfLa0
Dubska – Pył https://youtu.be/_kj2PBRraNk
Bajki https://youtu.be/zCb8ZA474QQ
Avokado https://youtu.be/S9XisNdNxBA
Strach https://youtu.be/qVkfBB4X0jw
Jedziemy tam (Ostróda) – oficjalny hymn / official anthem Ostróda Reggae Festival 2014 https://youtu.be/Csg34TUKXoc