GUTEK (Polska)

Pierwszy solowy album „Stan rzeczy” z pewnością ugruntował mocną pozycję śląskiego wokalisty i wypełnił kalendarz jego grupy dziesiątkami koncertów.

Niewielu wokalistów wzięło gościnnie udział na prawie setce płyt. Gutek sprawdził się u boku hip-hopowców, rockmanów, punkowców. Większość osób interesujących się muzyką rozpoznaje jego charakterystyczny głos nawet w zupełnie nieoczekiwanych projektach.

Piotr Gutek Gutkowski, najbardziej kojarzony jako frontman Indios Bravos, nigdy nie zamykał się w jednej muzycznej formule. Dodawał smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieków – „Ja to ja” Paktofoniki, „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To dla moich ludzi” Vienia i Pelego to przykłady pierwsze z brzegu. W 2021 roku objawił światu swój solowy projekt, do którego współtworzenia zaprosił Dawida Mańkowskiego (gitara, klawisze), Tomka Mańkowskiego (perkusja, elektronika) i Janka Koźlińskiego (gitara basowa, klawisze). Razem jako zespół Gutek nagrali debiutancką płytę „Stan rzeczy”. Wydawnictwo ukazało się nakładem Mystic Production/Manufaktura Legenda w 2021 roku i dotarło do czołówki w rankingu OLIS. Pierwszy klip z sześciu promujących płytę (do utworu „Co noc”) osiągnął już ponad 2 mln wyświetleń.

Zespół ruszył w Polskę w trasę koncertową i zagrał na kilku prestiżowych festiwalach muzycznych. Ale nigdy nie zapominał o miejscach pomijanych przez wielu artystów. „Nieważne czy pod sceną jest dziesięć tysięcy osób czy pięćdziesiąt, zawsze chcę dać ludziom, którzy przyszli na spotkanie z naszą muzyką, więcej niż jest na płycie. Zawsze jesteśmy zaangażowani w koncert w stu procentach” – mówi Gutek zapraszając na kolejne występy.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 9-07-2022

Linki:
https://www.facebook.com/gutekofficial/

video:
Król złoty https://youtu.be/WD95q7Nb5t8
Co Noc https://youtu.be/_ow9jNrLo1c
Ogniwa (Official Video) https://youtu.be/OG4x9xbh0eM
Dobrze wiem co czujesz https://youtu.be/G9voiJ4LWsE