HAVANA MEETS KINGSTON (Jamajka/Kuba/Australia)

Choć nieodległe od siebie wyspy połączone są wspólnymi afrykańskimi korzeniami i kolonialną historią, muzyka Kuby i Jamajki podążały w raczej różnych kierunkach. Ich wpływ na muzykę świata jest nieoceniony, ale wzajemne przenikanie było dużo mniej widoczne – aż do teraz. Dlatego HMK jest tak wyjątkowym projektem.

W czerwcu 2022 ukazał się epicki zestaw 15 utworów „Havana Meets Kingston Part 2”. Łączy głęboko korzenne reggae, dancehall i rocksteady z gorącą duszą kubańskiego son, timby i salsy.

Potrzeba było Australijczyka, aby połączyć te dwie bogate muzycznie kultury. Producent i muzyk z Melbourne, Jake Savona, najpierw zakochał się w muzyce Jamajki, od 2007 roku wydając serię udanych albumów reggae i dub pod pseudonimem Mista Savona. Po raz pierwszy wyjechał na Kubę w 2014 roku i ostatniego dnia w Hawanie uderzyła go wizja dźwięków kubańskiej rumby zmieszanych z jamajskim nyabinghi, duchowych stylów unikalnych dla każdej z tych wysp.

Rok później dzięki stypendium Australian Council Savona powrócił na Kubę. Dołączyła do niego czwórka jamajskich legend – duet Sly & Robbie, gitarzysta Winston „Bopee” Bowen (znany z gry m.in. z Dennisem Brownem) i perkusjonista Studio One Bongo Herman. Spędzili 10 dni w legendarnych studiach EGREM, nagrywając z wieloma czołowymi muzykami i wokalistami Kuby. „To było jak projekt, który musiał się narodzić, a ja miałem szczęście znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym czasie” — wspomina Savona.

Potem nastąpiły kolejne sesje, zaproszono innych gości, a po latach żmudnych wysiłków pierwszy album „Mista Savona Presents Havana Meets Kingston” wydany został w 2017 roku, zdobywając światowe uznanie. Odbyły się trzy światowe trasy koncertowe, z kulminacją w postaci show dla BBC Proms w Royal Albert Hall latem 2018 roku.

Pierwszy singiel „Carnival” był triumfującym hymnem i piosenką, która mówi o transformacyjnej sile muzyki. Zawierając jamajski flow Randy’ego Valentine’a i wyjątkowy kubański głos Solisa, otworzyła nowy rozdział w historii muzyki karaibskiej – idealne połączenie dwóch języków i dwóch stylów.

Wkrótce potem Savona wrócił na Karaiby, aby pracować nad nowymi nagraniami z szeregiem znanych i wschodzących gwiazd sceny muzycznej Kuby i Jamajki. Duża część nowej płyty również została nagrana w słynnym EGREM Studio w Hawanie, gdzie sprzęt i atmosfera pozostają niezmienione od lat 50. XX wieku. To dokładnie to samo studio, w którym w 1996 roku nagrano słynną płytę Buena Vista Social Club. Wydawnictwa Havana Meets Kingston łączy z nią ten sam niepowtarzalny charakter brzmieniowy, ciepłe brzmienie obłożonego drewnem pomieszczenia, z którego słynie to miejsce. Jake Savona wspomina: „Kubańczycy powiedzieli mi, że w tym studiu mieszka anioł, który błogosławi nagraną tam muzykę i wierzę w to! Inne studia, w których nagrywaliśmy, to Studio Nelsona w Vedado i studio Tuff Gong Boba Marley’a w Kingston na Jamajce.”

Na “Havana Meets Kingston Part 2” usłyszycie głosy Jamajczyków Clinton Fearon (The Gladiators), Randy Valentine, Prince Alla, Stevie Culture, The Jewels i Micah Shemaiah. Wśród gości z Kuby są Cimafunk, Barbarito Torres, Changuito, Brenda Navarrete, Solis, Beatriz Marquez, Dayán Carrera Fernández i wielu innych. Album kipi energią płynącą z magii tworzonej przez muzyków odkrywających nowe, ekscytujące brzmienia i nowych współpracowników.

Ten wyjątkowy projekt muzyczny odwiedza po raz pierwszy Polskę, występując w Ostródzie. W składzie wystapią m.in. Micah Shemaiah z Jamajki, Brenda Navarette z Kuby czy mózg całego projektu, Mista Savona, na klawiszach.

Viva Cuba! Gwaan Jamaica!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8-07-2022

Linki:
https://www.havanameetskingston.com
https://www.facebook.com/havanameetskingston

video:
Havana Meets Kingston- Carnival feat. Solis & Randy Valentine https://youtu.be/nm6cSk5jgn8
Mista Savona – The Fire from Africa feat. Micah Shemaiah, PuchoMan, The Gideon & Anyilena https://youtu.be/h7KSO6YNtWg
Havana Meets Kingston Mista Savona & Beatriz Márquez – Lágrimas Negras https://youtu.be/Paum_Wd2fZM
Mista Savona presents Havana Meets Kingston – Siempre Si feat. Randy Valentine, Brenda Navarrete & Dayán Carrera Fernández https://youtu.be/HFfxvwnar7U
Havana Meets Kingston- The Human Chain feat. Clinton Fearon https://youtu.be/vVyXcrjHdDE
Havana Meets Kingston – Guarachará feat. Dayán Carrera Fernández https://youtu.be/t2YQ8mSUOZk
Mista Savona & Brenda Navarrete – Havana Meets Kingston (La Canción) https://youtu.be/aJ9Ly9_li3I
Mista Savona Presents Havana Meets Kingston Part 2 (Official Trailer 1) https://youtu.be/RNDo09NuCN4
Havana Meets Kingston – An Introduction (EPK 1) https://youtu.be/x_ohNRGCmzo
Mista Savona & Cimafunk – Beat Con Flow https://youtu.be/TUdRzCa9Cuw
Havana Meets Kingston live BBC Proms https://youtu.be/DvLkVa07suE