JAFIA (Polska)

Zmieszaj roots z soul, funk i r’n’b, dodaj niezwykłe teksty i głos Dawida Portasza i uzyskasz obraz jednej z najważniejszych grup na polskiej scenie korzeni. Od lat odkrywają na nowo źródła muzyki reggae. Karawana znów wjeżdża do Ostródy!

Jafia, do 2014 roku znana pod nazwą Jafia Namuel, to zespół o statusie legendy na polskiej scenie reggae. Ich debiutancki album „Roots & Culture” z 1996 roku był silnie zainspirowany twórczością Boba Marley’a i oryginalnym brzmieniem jamajskiego reggae. Zespół zawsze miał jednak skłonności do sięgania do różnych gatunków tzw. „czarnej muzyki”. Pod nazwą Jafia Namuel wydali trzy albumy. Razem z Voo Voo są współtwórcami hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Karnawał – Pozytywne Myślenie”.
Najnowszy krążek „Ka Ra Va Na” (2015) to już równoprawne przenikanie się dwóch muzycznych światów: jamajskiego reggae i amerykańskiego soulu, funku, r’n’b. Płyta została nominowana do Fryderyków 2016 w kategorii „Album Roku Muzyka Korzeni”, a zespół wystąpił na gali rozdania nagród. Wśród gości znaleźli się Kayah, Wojciech Karolak, czarnoskóry amerykański chórek gospel. Siłą albumu jest produkcja laureata czterech Fryderyków, Marcina Pospieszalskiego, Realizatorem był legendarny, nieżyjący już znakomity inżynier dźwięku Wojciech Przybylski. Materiał nagrano w najlepszych polskich studiach nagraniowych, ale na płycie znalazły się również dwie piosenki zmiksowane poza Polską: na Jamajce (Tuff Gong, studio Boba Marleya) i w Niemczech (Umberto Echo).
Liderem zespołu jest wokalista, kompozytor, autor tekstów – Dawid Portasz, którego głos zachwycił kilka lat temu czołowych muzyków na Jamajce, gdy nagrywał tam z projektem Rastasize.
Jafia ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów. Koncertowali zagranicą i na największych polskich festiwalach, w tym wielokrotnie w Ostródzie.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 12-08-2016

Linki:

http://www.jafiamusic.com
https://www.facebook.com/jafiamusic

Video:

Mama


Skrucha feat. Kayah

Your Happiness

live Ostróda Reggae Festival 2014