JULIAN MARLEY & The Uprising (JAM)

Syn największej ikony reggae i utalentowany wokalista, muzyk i producent, powraca do Polski, aby promować swój nowy album „As I Am”.Julian „JuJu” Marley przez całe życie jest związany z muzyką. Urodzony w Londynie w 1975 roku, został pobłogosławiony zarówno wielkim talentem i dziedzictwem ojca, jak i wyjątkową perspektywą wychowania w wielokulturowej społeczności. Od czasu nagrania swojej pierwszej piosenki w wieku 5 lat w domu rodzinnym Marley’ów w Kingston, Julian stał się zręcznym muzykiem samoukiem. Gra na gitarze basowej, perkusji i klawiszach. W 1989 roku wydał swój pierwszy album „Uprising”, nazywając tak również swój zespół. W 1992 roku przeprowadził się na Jamajkę i zaczął współpracować z takimi weteranami reggae jak Aston „Family Man” Barrett, Earl „Wire” Lindo, Tyrone Downie i Earl „Chinna” Smith. Jego drugie wydawnictwo „Lion in the Morning” to świadomy wysiłek, który odzwierciedla jego rosnącą dojrzałość i muzyczne wyrafinowanie. Julian współpracował przy tworzeniu albumu z grupą producencką Ghetto Youths International założoną przez braci Stephena i Ziggy’ego. W 1998 roku Julian wniósł wiele różnych elementów muzycznych do nagrodzonego Grammy albumu „The Miseducation of Lauryn Hill”. W 2003 dołączył do swojego rodzeństwa Stephena, Cedelli, Damiana i Kymani, aby napisać swoją wersję „Master Blaster” na album w hołdzie Steviego Wondera. Jego trzeci album „Awake” (2009) to korzenne reggae nasycone uliczną energią hip-hopu, dancehallem oraz R&B. Znów można tu usłyszeć jego braci. Płyta zdobyła tytuł „Najlepszy album roku” na International Reggae & World Music Awards (IRAWMA) i była nominowana do Grammy.

Julian wraz z rodziną Marley’ów wykonali serię występów rodzinnych „Africa Unite” m.in. w Etiopii, Ghanie i na Jamajce. Na zaproszenie rządu jamajskiego wystąpił podczas Igrzysk Olimpijskich 2008 w Chinach i świętował tam razem z Usainem Boltem. Można go było zobaczyć na żywo w prawie wszystkich zakątkach świata.

W 2019 roku, po 10 latach przerwy, Julian wydał swój czwarty album „As I Am”.

Idąc śladami kultowego przesłania ojca, inspiruje go życie i duchowość. Pozostając wiernym swoim reggae korzeniom, wykracza poza gatunki muzyczne. Kolejne wydawnictwo Ghetto Youths International zawiera aż 17 utworów, w których jako producenci występują Julian Marley, Damian Marley i Stephen Marley. Wśród wielu imponujących gości usłyszycie Shaggy’ego i Beenie Mana. Cytując recenzję Reggaeville.com: „różnorodność tej płyty sprawia, że jest niczym kolorowy muzyczny obraz z nowymi niespodziankami do odkrycia”. Album nominowany był do nagrody Grammy.

W tym roku mija 12 lat od chwili kiedy Julian Marley jedyny raz wystąpił w Polsce na zaproszenie Positive Music Promotion podczas płockiego Reggaeland.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 09-07-2022

Linki:
https://www.julianmarley.com
https://www.facebook.com/JulianMarley

Video:
Broken Sail https://youtu.be/Y8AoAL8mXu8
Are You the One https://youtu.be/pgqa9siWaOk
Straighter Roads https://youtu.be/GXNqqs4BJQ8
Cooling in Jamaica https://youtu.be/OoMgqjCZWQI
Lemme Go https://youtu.be/C6p97dqaM-I
Pages https://youtu.be/AY3Vm5VgH2I
Violence in the Streets ft. Damian Marley & Stephen Marley https://youtu.be/r-irzi9a2qM
Boom Draw https://youtu.be/e3Zq_kqxk2g
Running Away (Bob Marley’s cover) live Summerjam 2010 https://youtu.be/ykvIjQi1wGw
War Zone https://youtu.be/g4eScULMVm8
Hey Jack https://youtu.be/yj5qnZ04g_w
full live show Rototom 2018 https://youtu.be/o-jgkL4Z8Es