LILA IKÉ (Jamajka)

Łącząc współczesne reggae z elementami soulu, hip-hopu i dancehallu, niczym młody jamajski słowik ma wyrazisty i swobodny głos, który natychmiast przyciąga uwagę słuchacza.

Wydany w 2020 “ExPerience” jest debiutancką EP-ką Lila Iké dla Six Course/RCA Records we współpracy z jej okrętem matką, kolektywem In.Digg.Nation Collective założonym przez gwiazdę reggae Protoje. Wcześniej ukazały się single „Where I’m Coming From” i „Second Chance” czy „I Spy”, wyprodukowany przez Izy Beats, producenta m.in. hitu „Toast” Koffee. „Stars Align” z kolei wykorzystuje podkład utworu „Bout Noon” Protoje. Urodzona jako Alecia Grey, Lila Iké dorastała na chłodnych wzgórzach Manchesteru na Jamajce. Ona i jej trzy siostry zostały wychowane przez matkę. Jako drugie najstarsze dziecko miała motywację i czuła odpowiedzialność, by iść naprzód i utrzymywać rodzinę. Jej miłość do muzyki objawiła się początkowo w liceum, gdzie tworzyła jingle do klasowych projektów i łapała się na freestyle’u z przyjaciółmi w klasie. Odnalazła swoje powołanie po zdobyciu nagrody dla najlepszego talentu w szkolnym konkursie i napisaniu piosenki na zakończenie roku szkolnego. Podczas studiów na Uniwersytecie Północnokaraibskim uczęszczała na sesje open mike.

Po przeprowadzce do Kingston związała się z takimi artystami jak Jah9, Kabaka Pyramid i Protoje. Po featuringach w utworach Protoje „Flight Plans”, Royal Blu „Believe” i Koro Fyah „Got it For You”, „Raggamuffin” oraz na mixtape’ach Addis Pablo i Yaadcore. Jej debiutancki singiel „Biggest Fan” (2017) był wyrazem hołdu dla matki, która początkowo była sceptycznie nastawiona do wyboru kariery muzycznej przez córkę, ale zmieniła zdanie.

Utwór „Second Chance” (2018) to ulubieniec tłumów. Tutaj ciężkie bębny i bas zapożyczone zostały z „Promise Land” ikony reggae Dennisa Browna.

Wydany rok później przełomowy singiel Iké „Where I’m Coming From” wybrzmiewa w rytmie reggae trap. Ika zdobyła wyróżnienia od The Fader, Billboard, Flaunt Magazine, ExtraTV, programu EBRO Darden’s Apple Music Beats1 czy BBC Radio 1Xtra. Obok czołowych dam Jamajki jak Sevana, Naomi Cowan czy Jaz Elise, wzięła udział w kobiecej EPce „Rock & Groove riddim”. Latem 2019 roku zagrała swoją pierwszą solową trasę po Europie, podczas której dotarła na wiele głównych festiwali reggae, jak Rototom Sunsplash.

Wraz z Sevaną dołączyła do Protoje podczas Reggae Sumfest w Montego Bay i BRIC’s Celebrate Brooklyn! w Nowym Jorku.

Lila przybywa do Polski po raz pierwszy i jest przygotowana, aby dać ci znać, kim jest i skąd pochodzi. Przygotuj się na nowe doświadczenie!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 9-07-2022

Linki:

https://www.lilaikemusic.com
https://www.facebook.com/LilaIkeJA

video:

Lila Iké – Solitude https://youtu.be/BxrY8TWKJL0
Lila Iké – Where I’m Coming From https://youtu.be/9NDaJtcusi4
Lila Iké – Batty Rider Shorts https://youtu.be/GXnlkGzKRGs
Lila Iké & Skillibeng – Thy Will https://youtu.be/x5v5BPGeqjk
Lila Iké live Rototom Sunsplash Main Stage 2019 https://youtu.be/CtmbvqpOrBs
Lila Iké – True Love https://youtu.be/qtEhqfKUqXc
Lila Iké – I Spy https://youtu.be/k4a0eg-M9us