Reggae-edukacja – rozpiska spotkań i filmów naszego Uniwersytetu

W tym roku podczas festiwalu znów nie zabraknie działań edukacyjnych, które zawsze są istotną częścią imprezy. Przez 3 dni funkcjonować będzie Uniwersytet Reggae. W ramach otwartych spotkań wielu znakomitych gości oraz wyjątkowe projekcje filmowe.

Sala kameralna amfiteatru w Ostródzie, ul. Mickiewicza 17a
wstęp wolny

07.08 (piątek)

12:00

MIROSŁAW „MAKEN” DZIĘCIOŁOWSKI & JANUSZ „YASMAN” KUSZ
50 LAT JAMAJSKIEJ MUZYKI W POLSCE, 1965 -2015
PRELEKCJA
Próba podsumowania historii jamajskiej muzyki w Polsce od Alibabek i ich pionierskiego singla „Jamajca Ska” do chwili obecnej. Całość bogato ilustrowana fragmentami muzycznymi i obrazem, w tym niepublikowanymi materiałami.

08.08 (sobota)

12:00

RORY (STONE LOVE), SAM CLAYTON & STEPHEN STEWART (HARRY J STUDIO)
„JAMAJSKA PRODUKCJA MUZYCZNA”

SPOTKANIE

Czołowi jamajscy producenci muzyczni opowiedzą o kulisach swojej pracy, doświadczeniach współpracy w studio i na koncertach z największymi gwiazdami reggae (i nie tylko) oraz odpowiedzą na Wasze pytania.

13:30

„LAND OF LOOK BEHIND” (USA, 1982)

Zapomniany, a wyjątkowy dokument o reggae i Jamajce autorstwa Alana Greenberga z 1982 roku. Zobaczycie w nim oryginalne zdjęcia z pogrzebu Boba Marley’a, fragmenty występów Gregory Isaacsa czy Mutabaruki oraz dużo jamajskiej mistyki i piękna. Posłuchasz wielu bardzo biednych Jamajczyków mówiących o swojej filozofii życia, religii i doświadczeniach.
Projekcja, polskie napisy, 90 min.

“Archiwa wcześniej nie widziane w historii kinematografii”
Werner Herzog
„Uderzający…piękny…bliski perfekcji”
Jim Jarmusch
https://youtu.be/CrzQb8oZHUM
https://en.wikipedia.org/wiki/Land_of_Look_Behind

09.08 (niedziela)

12:00

DAVID KATZ
“LEE ‘SCRATCH’ PERRY: SZAMAN MUZYCZNY JAMAJKI, TWÓRCZY DUCH BLACK ARK”
Prelekcja autora najsłynniejszej książki o wielkim mistrzu reggae/dub „People Funny Boy: The Genius of Lee ‘Scratch’ Perry”, znanego brytyjskiego dziennikarza i historyka reggae, który powraca do Ostródy by znów podzielić się swoją ogromną wiedzą. Ilustrowane nieznanymi multimediami.

13:30

„LEE ‘SCRATCH’ PERRY’S VISION OF PARADISE” (Niemcy, 2015)
Oficjalna polska premiera słynnego już nowego filmu dokumentalnego o Lee ‘Scratch’ Perry’m. Będziemy gościć reżysera wraz z producentką filmu Danielą Schmidt.
Projekcja, polskie napisy, 100 min.

„To nie jest biografia, ale raczej bajkowy dokument. W ciągu ostatnich 15 lat jeździłem do jego domu regularnie, wyposażony w kamery i mikrofon. Z biegiem lat staliśmy się przyjaciółmi, a teraz mamy do czynienia z ogromną kolekcją intymnego materiału pełnego zaskoczenia, emocji i poezji.”
Volker Schaner, reżyser i producent


http://www.visionofparadise.de/

Gospodarzem spotkań będzie ANDRZEJ „NATTY B” KĘPSKI – ongiś w Geto Blasta i Roots Defender, obecnie znów w Love Sen-C Music. Współprowadzący audycją radiową Roots Edukacja. Znany aktywista reggae, nauczyciel, filolog, dziennikarz i DJ z Lublina. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, co udowodnił już podczas ORF w ub. roku.