TARRUS RILEY / ALAINE / DEAN FRASER AND THE BLAK SOIL BAND (Jamajka)

Ten zestaw śmiało można nazwać “prawdziwe klejnoty jamajskiej muzyki”. Tarrus Riley to czołowy wokalista i autor wielu przebojów, Alaine zaczaruje słodkim głosem, a nazwisko maestro saksofonu Deana Frasera zobaczyć można na setkach historycznych i współczesnych płyt. Czego można chcieć więcej?

Tarrus Riley urodził się w Nowym Jorku i dorastał na Jamajce. Jego ojcem jest weteran jamajskiej sceny Jimmy Riley. Już jako nastolatek debiutował w studio. W 2004 roku wydał debiutancki album “Challenges”. Tarrus cały czas otrzymuje wiele nagród za swoje dokonania. Wśród tytułów, które zdobył, są m.in. najlepszy głos, najlepszy męski wokalista, piosenka roku i przyznały je takie organizacje jak the Youth View Awards, The Star People’s Choice Awards, EME Awards czy the Reggae Academy. W 2009 roku jamajska telewizja CVM nagrodziła go tytułem „Najbardziej podziwiana piosenka 15 lat” za hit „She’s Royal”. Na albumie “Parables” (2006) pracował z legendarnymi Sly and Robbie. W 2009 Riley wydał trzeci album “Contagious”. Rok później podbił świat mega przebojem „Protect the People”. W 2012 roku ukazał się jego akustyczny album “Mecoustic Riley”, a dwa lata później ostatni jak do tej pory “Love Situation”. Jak zwykle pracował nad nim z saksofonistą i producentem Deanem Fraserem, kierownikiem muzycznym jego grupy Blak Soil Band. Płyta została określona “prawdziwym hołdem dla epoki rocksteady”, a w jej nagraniu uczestniczyli m.in. U-Roy, Big Youth czy Konshens. Tarrus razem z Ellie Goulding pojawia się również w „Powerful” Major Lazer na ich ostatnim albumie “Peace is the Mission”.
Tarrus Riley występował na kluczowych festiwalach na całym świecie, co w połączeniu z wieloma przebojami pozwala określić go jednym z najważniejszych jamajskich artystów XXI wieku.

“Ponieważ nie jestem w stanie zmienić świata, śpiewam dla ludzi – to jest to, co mogę zrobić. Po tym jak napiszę piosenkę, nie jest już moja. Należy do ludzi.”
Tarrus Riley

Alaine jest wokalistką i autorką piosenek urodzoną w New Jersey w USA, która w wieku 3 lat przeprowadziła się na Jamajkę. W wieku 9 lat była już ambasadorką Czerwonego Krzyża, występowała w kabaretowych show, prowadziła popularny program telewizyjny dla dzieci i pojawiła się w filmie „Serce Klary” u boku Whoopi Goldberg. W 2005 jej “No Ordinary Love” stał się przebojem na scenie reggae, która szybko odkryła jej wielki talent. Alaine kontynuowała sesje nagraniowe dla producentów pokroju Don Corleone, czego efektem były m.in. “Heavenly” i “Sacrifice”. “Love Sound” to jej duet z Beresem Hammondem, w “Dreaming of You” usłyszycie ją z Beenie Manem, a w “I Love You” z Busy Signalem. W jamajskich szkołach zajmuje się aktywnie walką z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV i promocją bezpiecznego seksu. Jej pierwszym solowym albumem jest “Sacrifice” (2008). W ub. roku ukazał się jej ostatni krążek „Ten of Hearts”. Alaine ma słodki głos i umiejętności pisania piosenek, które pokazują jej duże doświadczenie na scenie.
Dean Fraser jest jamajskim saksofonistą, który ma swój udział w setkach jamajskich płyt od połowy lat 70-tych. Grał na albumach największych – Petera Tosha, Bunny Wailera, Dennisa Browna, Burning Speara czy Black Uhuru. W 1993 roku od jamajskiego rządu otrzymał Musgrave Medal za zasługi w dziedzinie muzyki. Urodził się w Kingston i zaczął grać na klarnecie w wieku 12 lat, przestawiając się na ulubiony saksofon 3 lata później. Gdy w tym czasie spotkał Ronalda „Nambo” Robinsona i Juniora „Chico” Chinna, razem założyli sekcję dętą, która w latach 80-tych była najbardziej rozchwytywaną ekipą dęciaków na wyspie. Jego pierwszy solowy album “Black Horn Man” (1978) wyprodukował Joe Gibbs. W latach 80-tych na stałe pracował na scenie i w studio ze Sly & Robbie. Potem koncertował intensywnie z Luciano i wyprodukował kilka jego albumów. Jego wkład do płyty „MTV Unplugged” Gentleman uważa za nieoceniony. Dean miał też swój polski udział – można usłyszeć go na albumach Rastasize i Bednarka, nagranych w Tuff Gong Studio. Powszechnie uważany jest za jednego z najważniejszych jamajskich muzyków.

To koncert, którego nie można przegapić.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 14 sierpnia 2016

Linki:

http://tarrusriley.com/
https://www.facebook.com/TarrusRileyJA
https://www.facebook.com/alaine.laughton/
Video:

Tarrus Riley – She’s Royal


Tarrus Riley – Gimme Likkle One Drop

Tarrus Riley – Burning Desire

Tarrus Riley – Protect The People

Tarrus Riley – Rise Up feat. Shaggy and Sly & Robbie

Tarrus Riley – Jah Jah Runs Things

Tarrus Riley live Rebel Salute 2015

Alaine – Hello (Adele Reggae Cover)

Alaine – Rise in Love

Alaine – Wafula (feat. Churchill)