UNIWERSYTET REGGAE ORF 2016

W tym roku podczas festiwalu znów nie zabraknie działań edukacyjnych, które zawsze są jego istotną częścią. W ramach otwartych spotkań wielu znakomitych gości oraz wyjątkowe projekcje filmowe. Zapraszamy!

Lokalizacja: Sala kameralna amfiteatru w Ostródzie, ul. Mickiewicza 17a
12-14.08.2016, 12:00 – 15:00
wstęp wolny

Gospodarz Uniwersytetu:
Bartosz Wójcik – krytyk literacki, tłumacz i manager kultury. Współtwórca cotygodniowej audycji muzycznej “Roots Edukacja” w Radio Centrum (2012-14). Autor monografii „Afro-Caribbean Poetry in English: Cultural Traditions (1970s-2000s)” wydanej przez Peter Lang Verlag w 2015. Pracuje w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Mieszka na LSMie.

PROGRAM

12.08.2016, piątek

12:00
“Jak ulepszyć polskie reggae?” – panel dyskusyjny
prowadzenie: Bartosz Wójcik

Jak ulepszyc polskie reggae ogloszenie ORF FB copy

W 2016 trudno nie zauważyć, że z jednej strony polskie reggae jest częścią dorosłego, profesjonalnego rynku muzycznego, ale z drugiej cała rodzima branża nadal ma przed sobą wiele wyzwań typowych, jak może się wydawać, bardziej dla wieku niemowlęcego. Zaproszeni do dyskusji dziennikarze, promotorzy, animatorzy reggae w Polsce, wśród nich m.in. Mirosław „Maken” Dzięciołowski (Czwórka/Joint Venture/ORF), Paweł „27Pablo” Szawczukiewicz (Radio Kampus/Dancehall Masak-Rah), Marek „Zima” Niewiarowski (Zima Records/Free Colours), Piotr „Rastuch” Maślanka (Karrot Kommando) oraz Oliwia „Lili” Musiatowicz (ORF), zabiorą głos na temat kondycji, teraźniejszości i przyszłości polskiego reggae. Porozmawiamy m.in. o reggae koncertowym (trasy i festiwale), reggae wydawniczym (płyty, książki, prasa), o recepcji reggae i o recepcie na długowieczność i samodzielność tej muzyki w naszym kraju.

13:30
“I am the Gorgon – Bunny ‘Striker’ Lee and the Roots of Reggae”
reż. Diggory Kenrick
film dokumentalny, 85 min., 2014, Wlk. Brytania
audio: angielski

I am the Gorgon ogloszenie ORF FB copy

Filmowe spojrzenie na karierę Edwarda O’Sullivana Lee (ur. 1941), szerzej znanego jako Bunny “Striker” Lee, który jako producent zdominował sporą część lat 70-tych. Wspólnie z King Tubbym uważany jest za pioniera muzyki dub. Poza samym Lee, w filmie zobaczymy U-Roya, Dennisa Alcapone, Lee „Scratch” Perry’ego, Sly & Robbie, Johnny’ego Clarke’a, Johna Holta, Tappa Zukie i wielu innych.

13.08.2016, sobota

12:00
„Historia reggae na Antypodach” – spotkanie z Nattali Rize
prowadzenie: Bartosz Wójcik

Historia Reggae na Antypodach ogloszenie ORF FB copy

Nattali Rize to charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów, liderka australijskiego zespołu Blue King Brown i grupy Nattali Rize, działaczka społeczna. Opowie o początkach oraz rozwoju reggae w Australii oraz Nowej Zelandii.

http://nattalirize.com/

13:30
“Wrong Side of the Road” (“Po złej stronie drogi”)
reż. Ned Lander
film fabularny, 79 min., 1981 Australia
audio: angielski

Wrong Side of the Road ogloszenie ORF FB copy

Stylizowany na dokument film fabularny skupia się na dwóch australijskich zespołach, towarzysząc im w trasie. No Fixed Address (Bez Stałego Zameldowania) oraz Us Mob (My Motłoch) to legendarne grupy założone przez rdzennych mieszkańców Australii zafascynowanych, odpowiednio, reggae oraz rockiem. Okraszony dużą dozą frapującej muzyki film opowiada o perypetiach muzyków i przeżyciach wywołanych spotkaniami z społecznymi realiami wczesnych lat 80-tych. Film nagrodzony przez Australijski Instytut Filmowy i doceniony przez krytyków magazynu Rolling Stone.

https://youtu.be/vRFh8G_zLtU

14.08.2016, niedziela

12:00
“Wah Do Dem”
reż. Ben Chace, Sam Fleischner
film fabularny, 76 min., 2009, USA
audio: angielski

Wah Do Dem ogloszenie ORF FB copy

Nietypowe kino drogi – opowieść o Maksie, mieszkańcu Nowego Jorku, który wygrywa dwa bilety na rejs statkiem wycieczkowym na Jamajkę, ale w rezultacie niespodziewanej sytuacji podróżuje samotnie na karaibską wyspę. Tam towarzyszymy mu w jego pieszej podróży z Montego Bay do Kingston, w trakcie której poznajemy mijanych po drodze mieszkańców, muzyków oraz tajemniczego mistyka Rasta. Wśród aktorów pojawia się legenda jamajskiego kina Carl Bradshaw (znany z ról w kultowym “The Harder They Come” oraz “Dancehall Queen”). Dodatkową atrakcją jest udział w filmie grupy The Congos oraz ścieżka dźwiękowa z utworami m.in. Mykala Rose’a, Mr. Lexxa oraz Santigold.

13:30
Wykład: „To di world! Reggae, literatura, Karaiby i świat”
Bartosz Wójcik, gość specjalny: Jah9

To di World Bartosz Wojcik Jah9 ogloszenie ORF FB copy

Bartosz Wójcik, autor monografii Afro-Caribbean Poetry in English: Cultural Traditions (2015), w przystępny i wciągający sposób opowie o historii i teraźniejszości anglojęzycznej literatury karaibskiej, o jej – dosłownie – słownym rodowodzie i ścisłym związku z gatunkami muzycznymi uprawianymi w Indiach Zachodnich, o poezji dubowej, o reggae powieściach, o pisarskim debiucie wokalistki dancehall, o patois po polsku, o noblistach z Karaibów i o science fiction z Jamajki. Wszystko to ilustrowane materiałami audio-wizualnymi.
Gościem specjalnym będzie jamajska wokalistka Jah9, znana poetka dubowa, jedna z niewielu żeńskich reprezentantek tego nurtu w muzyce reggae.