WORLD REGGAE CONTEST na Ostróda Reggae Festival 2016 – otwieramy zgłoszenia!

Po udanej pierwszej edycji konkursu w 2015 roku, Ostróda Reggae Festival znów otwiera zgłoszenia dla artystów reggae z całego świata. Finaliści wystąpią na głównej scenie festiwalu 14 sierpnia, a ich koncerty transmitowane będą na żywo przez największy na świecie portal Reggaeville.com. Zwycięzcy polecą na Jamajkę na sesję nagraniową z legendarnymi jamajskimi producentami. Formularz zgłoszeniowy i zasady na www.worldreggaecontest.com

„Kiedy w ubiegłym roku wystartowaliśmy z konkursem, nie byliśmy pewni jak to zadziała. Zawsze chcieliśmy być platformą nie tylko dla uznanych gwiazd, ale również dla nowych odkryć reggae. Wyniki przerosły nasze oczekiwania.” – mówi Piotr „Piter” Kolaj, dyrektor Ostróda Reggae Festival, głównego wydarzenia reggae w Polsce, odbywającego się już od 16 lat.
World Reggae Contest otwarty jest dla artystów grających reggae i jego podgatunki (ska, rocksteady, dub, dancehall) ze wszystkich stron świata.
Julian Schmidt, szef portalu Reggaeville.com komentuje: „Myślę, że w ub. roku poziom konkursu finałowego był bardzo wysoki i zapewniliśmy finalistom promocję, jaka im się należała. Nasz stream video oglądała publiczność na całym świecie, a reprezentacja Reggaeville w jury konkursu wróciła z festiwalu pełna wspaniałych wrażeń. Z przyjemnością kontynuujemy współpracę przy drugiej edycji.”
W ubiegłym roku festiwal otrzymał ponad 100 zgłoszeń od zespołów z niemal wszystkich zakątków świata. Po wstępnej selekcji 10 zespołów przez organizatorów, 5 finalistów wybiera w głosowaniu publiczność. To oni wystąpią w finale na głównej scenie Red Stage Ostróda Reggae Festival. W 2015 roku były to grupy: Nova Raíz (Brazylia), Shanty (Wlk.Brytania), Dubska (Polska), Chainska Brassika (Wlk.Brytania) oraz The Banyans (Francja).
Ubiegłoroczny zwycięzca, londyński zespół Chainska Brassika, w styczniu poleciał na Jamajkę na 5-dniową sesję nagraniową w legendarnym Harry J Studio w Kingston. Wysoko oceniał ich producent nagrań Stephen Stewart i wzbudzili sporo pozytywnego zainteresowania. Zagrali kilka koncertów na wyspie i wystąpili w lokalnej telewizji. Zdobyli dużo doświadczenia i dobrze spędzili czas. Nagrania z tej sesji będą ich kolejnym wydawnictwem jeszcze w tym roku.
Zasady w 2016 roku są bardzo podobne.
Dzięki partnerstwu portalu reggae Reggaeville.com startujące zespoły otrzymają międzynarodową promocję. Mają szansę wystąpić na profesjonalnej scenie dużego festiwalu, ale przede wszystkim wybrać się na Jamajkę, aby nagrywać z doświadczonymi i przyjaznymi producentami.
Sesję nagraniową poprowadzą Stephen Stewart i Sam Clayton.

Stephen Stewart to jamajski inżynier dźwięku, producent, aranżer i klawiszowiec. Od 1970 roku jako nastoletni stażysta pracował z Harry J. Po śmierci legendarnego producenta odnowił studio i ponownie uruchomił w 2000 roku. Stephen nagrywał z długą listą znanych światowych gwiazd: Sly & Robbie, Toots, Shakira, Papa San, Sizzla, Raging Fyah. Jako klawiszowiec uczestniczył w nagraniach Zap Pow, Rity Marley, Melody Makers, Toots and The Maytals, Bob Marley & The Wailers. Jako kierownik muzyczny koncertował z Burning Spear. Produkował i uczestniczył w projektach Third World, Judy Mowatt, Steel Pulse, Sebastian Sturm, Don Carlos, Twinkle Brothers, Rita Marley, Eek-a-Mouse, Groundation, Sly & Robbie, Naaman, The Mighty Diamonds, Ras Michael i wielu innych.
Sam Clayton Jr to producent / inżynier dźwięku, syn Bro. Samuela Claytona, lidera legendarnej grupy Mystic Revelation of Rastafari i czołowej postaci ruchu Rastafari na Jamajce. Obecnie mieszka we Francji i prowadzi studio w St. Etienne. Wspiera tam wielu lokalnych artystów. Był producentem, nagrywał czy mixował m.in. dla Mystic Revelation of Rastafari, Dub Inc., Steel Pulse, Horace’ego Andy, Naamana, Takana Zion, Ernesta Ranglina, Brain Damage. Podróżuje po całym świecie jako akustyk live z zespołami takimi jak Steel Pulse, Toots and The Maytals, The Jolly Boys, by wymienić tylko kilka.
Stephen & Sam pracują razem od wielu lat, nagrywali również i produkowali artystów związanych z rockiem, pop, jazzem, hip-hopem czy world music. Ich status, doświadczenie, wiedza i pozytywne nastawienie gwarantują niezapomnianą i cenną lekcję dla każdego młodego artysty, z którym zdecydują się współpracować.
Stephen wyprodukował siedem utworów Chainska Brassika w Harry J Studio w Kingston w styczniu 2016 roku – była to główna nagroda pierwszej edycji World Reggae Contest w Ostródzie w 2015.
Sesja nagraniowa dla zwycięzców WRC 2016 ze Stephenem & Samem odbędzie się w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w Kingston.

Organizatorzy zapraszają zespoły do zgłoszeń. Proces aplikacji otwarty jest do 16 maja.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie
www.worldreggaecontest.com