News

Yellow Stage na ORF

Yellow Stage na ORF

Już od 2009 roku na festiwalu funkcjonuje Yellow Stage – scena dla fanów sound systemów reggae/dub. Inicjatywa częstochowskiego kolektywu Rise Up! Sound System jest stałym elementem ORF. Oni odpowiadają za jej program oraz nagłaśniają mocą własnego zestawu głośników. Przez trzy dni wystąpi kilkunastu wykonawców reprezentujących różne oblicza muzyki basowej. Scena funkcjonować będzie na terenie Czerwonych Koszar.

RISE UP! SOUND SYSTEM

Kolektyw działający od 2004 roku w Częstochowie, którego założycielami są Piotr „Andrzej” Całus, Paweł „Zmora” Skalik i Łukasz „Lotnik” Mszyca. Ich działalność to przede wszystkim prezentacja muzyki, organizacja imprez, sesji sound systemowych oraz promocja kultury reggae dub w Polsce. Podczas swoich występów skupiają się na takich gatunkach muzycznych jak roots, digital, stepper oraz dub. Ich sety okraszone są nawijkami, świadomym przekazem na mikrofonach, masą efektów, syren oraz sampli.

RISING VIBES

Połączenie dwóch śląskich sound systemów: Rise Up! z Częstochowy i Good Vibes  z Kłobucka. Współpraca obu załóg rozpoczęła się w roku 2013 na ORF. Od tamtej pory spotykają się regularnie, wymieniają doświadczeniami, grają wspólne imprezy, a także współpracują przy organizacji i nagłaśnianiu scen sound systemowych na festiwalach reggae. United we stand strong!

ROOTS TRIPPIN

Lokalna ostródzka załoga, która dźwięki emitowane przez nasz festiwal przekuła we własny sound system. Grają muzyczną mieszankę od ska poprzez roots po ciężkie dubowe brzmienia.

BASS AID SOUND

Bassowa Apteczka Dubowej Pomocy, czyli wrocławski kolektyw selektorsko – DJ’ski. Rozpoczęli swoją działalność w 2009 roku. Od kilku lat Bass Aid tworzą Kaczuch – DubyDread i Rufus – RFS in DUB.

LADY ASHA

Zaczęła grać swoje sety w Olsztynie w Ticky Ticky Sound System. Potem przeniosła się do Wrocławia i głównie występuje tutaj. Fanka raggamuffin i jamajskich, czasem trochę kiczowatych, coverów. Ostatnimi czasy coraz bardziej smakuje jej dub i afrobeat.

NUKRU

Projekt działający od 2017 roku. Wtedy to na cykl imprez Natural Unite organizowanych w Krakowie zaproszony został duet z Belgii: producent Wudub?! (ma na koncie trzy winylowe EP oraz wygraną w konkursie na rmx utworu Radikal Guru) wraz ze swoim etatowym MC Babylonbuster’em. Z Londynu przyleciał jamajski MC Shaun Michael. Wszystko za sprawą Polusa -dj/selektora. Tak zawiązała się międzynarodowa kooperacja pomiędzy Polska, Belgią a Jamajką. Spodziewajcie  się przekrojowej selekcji od roots przez dubwise, dubstep aż po jungle i d’n’b.

MIGHTY LION SOUND

Lubelska ekipa będąca autorami świetnie przyjętego na Jamajce  mixtape „Tony D Clutcheye”. Wracają  z  nowym projektem MLS Overdubbed, gdzie prezentują selekcję  remiksowanych dźwięków Afryki zachodniej oraz sampli największych tuzów dubu.

GREEN ROOTS

Młody wrocławski zespół reggae, który występuje w tym roku w finale Czwórka Reggae Contest. Na Yellow Stage wystąpią na zaproszenie zespołu Experimental podczas wspólnego dubowego Jam Session.

KUZYN

Człowiek-orkiestra. Sam siebie opisuje jako dubową głowę z ragga-junglowym sercem Twórca i promotor festiwalu Bass Camp.

SKANK RANGER

Producent z Olsztyna prezentujący swój live act z nawijaczami Mic Liper, I-Steppa oraz Gorzkim, aka Binx.

LONELY TREE

Olsztyński soundsystem kreujący własny styl z pogranicza reggae/digital dub. Za osobliwą energię i przekaz odpowiadają nawijacz Gorzki aka Binx i producenci Paidah oraz Sender. Na swoim koncie mają płytę „Natura Rerum”. Zaprezentują też utwory z najnowszego wydawnictwa „Digital Szaman”.

EXPERIMENTAL (live dub band)

Częstochowski projekt zainicjowany przez wywodzącego się z kolektywu Rise Up! Sound System Andrzeja Kingmana. Można spodziewać się szerokiego spektrum improwizacji, a spoiwem łączącym wszystkich członków grupy jest zamiłowanie do przekraczania barier i odkrywania nowych przestrzeni. Taką właśnie możliwość daje im muzyka dub. Żywe instrumenty połączone z syntetycznymi brzmieniami, syreny, efekty, sample, oraz świadomy przekaz prosto z serca. W tym roku zespół organizuje Dubowe Jam Session, na które zaprosił kilku ciekawych gości takich jak zespół Green Roots z Wrocławia, Marcin z folkowego zespołu Shannon czy znany częstochowski perkusjonalista Martinez. Bądźcie gotowi na totalną improwizację!

AYAX

Częstochowski selektor Famili Front i inicjator Yellow Stage. W tym roku zasili szeregi Yellow Stage Crew i specjalnie na tę okazję odkurzy swoją niemałą kolekcję płyt.

YELLOW STAGE ORF 2018 LINEUP

6.07, PIĄTEK

17:00 YELLOW STAGE CREW (warm up)

19:00 ROOTS TRIPPIN

21:00 BASS AID

23:00 RISING VIBES

02:00 KUZYN

7.07, SOBOTA

17:00 YELLOW STAGE CREW (warm up)

18:00 MIGHTY LION

20:00 SKANK RANGER + goście

22:00 NUKRU

01:00 EXPERIMENTAL

02:00 EXPERIMENTAL MEETS GREEN ROOTS (Yellow Stage live dub jam session)

8.07, NIEDZIELA

17:00 YELLOW STAGE CREW (warm up)

18:00 LONELY TREE

20:00 LADY ASHA

22:00 YELLOW STAGE CREW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *