DAMIAN SYJONFAM (Polska)

Na przestrzeni ostatnich lat wyrósł na czołowego polskiego wykonawcę muzyki korzeni, z charakterystycznym emocjonalnym stylem, którego nie da się podrobić.

Po sukcesie poprzednich dwóch krążków, w 2018 roku Damian zaprosił na płytę „Czuję, więc jestem”. To muzyka dla tych, którzy nie stracili wrażliwości, wciąż czują i współodczuwają. Damian tutaj to już nie tylko wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Wiele lat temu ukończył w Londynie kurs realizacji dźwięku. Dziś na płycie „Czuję, więc jestem” objawia się jako One Fam – w nowej roli multi-instrumentalisty i producenta swoich piosenek. Większość z nich została zagrana i wyprodukowana przez niego osobiście we własnym domowym studio. Damian poszukuje w obrębie przeobrażającego się stylu reggae i nieobce są nowoczesne brzmienia współczesnej jamajskiej sceny. Jego styl nie jest oczywisty, a kompozycje potrafią zaskoczyć. Elektronika dodaje smaczków żywym instrumentom. Trzy utwory na płycie to owoc współpracy z towarzyszącą mu na koncertach grupą D’Roots Brothers. Wśród gości stały współpracownik Watzek Wawrzyniak, wokalista Rafał Karwot i sekcja dęta z grupy Tabu, skrzypek Chonabibe i Neoklez Stanisław Leszczyński, a nawet… syn Damiana, Dawid. W utworze „Prawda” usłyszeć można samplowany motyw Kapeli ze Wsi Warszawa. W szybkim i coraz bardziej odhumanizowanym świecie wokalista nieustannie apeluje o wzajemne zrozumienie, pokój i szacunek. Zamiast wytartych tekstowych schematów mamy do czynienia z opowieściami wynikającymi z życiowych doświadczeń i wnikliwych obserwacji. Opowiadane przez niego historie wciągają i zawsze prowadzą do puenty. Krytyczne i gorzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość przeplata się z dającymi nadzieję piosenkami podkreślającymi znaczenie miłości – zarówno do świata, jak i najbliższych. Nie trzeba być fanem reggae, by dać się ponieść urokowi tego albumu.

Muzyczna droga Damiana rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go grupa reggae Natura. W 2007 roku powołał do życia zespół ComeYah, który w 2012 roku zachwycił Polskę albumem „Na Wschód”. W 2014 wydał pierwszy solowy album „Wracam do domu”. Płyta zawędrowała na drugie miejsce sprzedaży płyt w Polsce wg. OLIS. Dwa lata później ukazał się drugi album „To co było, to będzie”. 2017 to winylowa kompilacja „Ten świat jest twój”, zawierająca m.in. niepublikowane wcześniej utwory „Terror” i „Fałszywy doktor”.

Na scenie w Ostródzie towarzyszyć mu będzie niezawodna ekipa D’Roots Brothers.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 13.07.2019

Linki:

http://syjonfam.com

https://www.facebook.com/syjonfam

Video:

„Czuję, więc jestem”

„Terror”

„Kto siłę ma”

“Powstanie”

https://youtu.be/I1twwTBEERY

„Opowieści”

https://youtu.be/EAaz9TdfzZM

„Ekonomiczna wojna”

https://youtu.be/DKRcfXPqIdQ

„Wracam do domu”

„Syrena” Live Pol’n’rock 2018

https://youtu.be/3eDT_W11NDk