HABAKUK

W ubiegłym roku minęło 30 lat od momentu, kiedy na polskiej scenie pojawiła się reggae reprezentacja „świętego miasta” Częstochowa.

Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie i jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych polskich zespołów reggae. Przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. Mają na koncie 8 płyt długogrających, kilkanaście singli oraz jedną płytę DVD. Jedną z najważniejszych ich płyt z pewnością był album “A ty siej…” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae. Rewolucyjne i przebojowe aranżacje w jamajskich rytmach, połączone ze znakomitymi tekstami barda dały świetny efekt i sprawiły, że Habakuk od tej pory stał się popularny w szerokich kręgach. Zespół ma na koncie współpracę z wybitnymi artystami światowej sceny reggae – Donem Carlosem czy Mikey Dread oraz całą plejadą polskich wykonawców: Muńkiem Staszczykiem, Renatą Przemyk, Sidneyem Polakiem, Juniorem Stressem i innymi. Habakuk zagrał na wszystkich największych polskich festiwalach. Jednym z najbardziej prestiżowych momentów w karierze zespołu był występ angielskim Glastonbury jako pierwszy zespół z Europy Wschodniej. Grupa wzięła też udział w projekcie “Jest dobrze Himilsbach Maklakiewicz”, poświęconym pamięci tych dwóch znakomitych aktorów. Echa Habakuka wybrzmiewają również w zgoła innym zespole Makabunda.

Hababuk w 2015 roku wraz z Kalokagathos, 6-osobowym żeńskim zespołem wokalnym, wydał wysoko oceniany i bardzo oryginalny w koncepcji album „Regrowth”. 2020 rok przyniósł reedycję pamiętnego albumu „Mniam! Mniam! REGE!” – tym razem w formie podwójnego winyla wzbogaconego o utwory z wydanego w 2000 roku maxi-singla „Rub Pulse”. W 2021 Habakuk wypuścił teledysk z odświeżoną wersją utworu „Jedność”.

Zespół jest wyjątkowo związany z ORF – tutaj miało miejsce wiele ich znaczących koncertów, a wokalista Broda współodpowiedzialny jest za pierwszy ostródzki hymn, nagrany wespół z Jarexem z Bakshish.

Linki:

 

https://www.facebook.com/habakukband

 

video:

 

Habakuk- Jedność 2021

https://youtu.be/YxcILS780nw

Habakuk & Kalokagathos – Siadaj Nie Gadaj

Habakuk – „Słoik” clip 2011

Habakuk & Kalokagatos “Baba w piekle” i inne, live ORF 2012

https://youtu.be/-WcRR5U47Hg

HABAKUK “Jasność”- live ORF 2010

Habakuk – „Mury” clip

http://youtu.be/FIq49EI2lz8

Habakuk – “Jasność” live Ostróda Reggae Festival 2010

Kalokagathos live Mikołajki Folkowe 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *