MESAJAH & I GRADES

Do Ostródy po 3 latach powraca jeden z głównych artystów polskiego reggae, tym razem zaznaczając też fakt, że jego chórek I Grades w międzyczasie stał się również niezależnym bytem.

Mesajah to wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor.  Po występach i wydawnictwach z Natural Dread Killaz, w 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom reggae. W 2012 Mesajah wydał drugi solowy album „Jestem stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązywały do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Mesajah nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promowały single „Do rana”, „Ogień”, nagrany wspólnie z Kamilem Bednarkiem „Szukając szczęścia”, a także rap one shot do utworu „Wiadomość”. Przeboje „Ten kraj”, „Beautiful Morning” z Blackout JA czy „Lepsza połowa” z płyty „Brudna prawda” ugruntowały pozycję Mesajah na rodzimym rynku muzycznym. Ostatni album „Powrót do korzeni” (2016) to jak do tej pory najbardziej osobisty i dopracowany album w jego karierze. Na płycie gościli Damian Syjonfam, Wlazi, Cheeba i paXon. Utwór „Wolne” odniósł sukces w głosowaniu widzów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku.

Mesajah wystąpi w Ostródzie ze swoim zespołem Syte syny oraz tradycyjnie z I-Grades, czyli Magdą „Jazzy” Dzięgiel i Basią „Barbarosie” Miedzińską. Ten istniejący od ponad 10 lat żeński chórek w 2019 roku wydał własny album „Introduction”, wyprodukowany przez jamajskie M.A.D Production. Stoi za tym klawiszowiec i producent Courtney „Bubblaz” Edwards, którego nieraz można było zobaczyć w składzie Mesajah i usłyszeć na „Powrót do korzeni”. Gościem w piosence „Only Love” jest sam Sizzla. Portal Free Colours napisał o tym wydawnictwie: „otrzymujemy album światowego formatu, jeżeli chodzi o brzmienie reggae”. Usłyszysz tu również trochę r’n’b, ska i akustycznych brzmień.

Mesajah otworzył we Wrocławiu swoją własną kreatywną przestrzeń Syty Yard Studio, gdzie nagrywana jest już nie tylko jego własna muzyka.

Ostatnimi singlami Mesajah są „Nowy rozdział”, gdzie wokalista zaskakuje zmianą swojego wizerunku, „Zapach lasu” na riddimie jamajskiego Notis Heavyweight Rockaz oraz protest song przeciwko uzależnieniu od internetu „W sieci”.

 

Linki:

 

https://www.facebook.com/MESAJAHofficial

https://www.facebook.com/igrades

 

video:       

 

Mesajah – Nowy rozdział

https://youtu.be/fdUN47LbEg8

Mesajah – Zapach lasu

https://youtu.be/3sYS-SQL6Wc

Mesajah – W sieci

https://youtu.be/oVvvoBatCDs

„Kiedy Ciebie nie ma” feat. Bubblaz

https://youtu.be/0piT4RzhGXY

„Wolne”

https://youtu.be/BV8rAhTcElo

I Grades ft. Sizzla – Only Love

https://youtu.be/fk85ryPrFow

I Grades – Successful Man

https://youtu.be/t6PhN43lzbc