JOINT VENTURE SOUND SYSTEM (Polska)

Joint Venture powstali w 1988 roku i kładli podwaliny sceny sound systemowej w Polsce. Set w Ostródzie to release party winylowej kompilacji Studia As One z remiksami i dubami stworzonymi przez Activatora i Smoka w latach 2006 – 2020.

Zgodnie z hasłem „Szkoła tańca ciężkiego” sety Joint Venture okraszone są dubową dynamiką w iście punkowym stylu. DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I podbija scenę w uniformie księdza, a Activator jak szalony posługuje się efektami.

Maken wspomina początki: „Tajemniczy świat sound systemów zaczął mnie wciągać po tym, jak zdałem sobie sprawdę, że lubię tańczyć przy dźwiękach radykalnej muzyki reggae i dub, która wypowiada się w tematach podobnych do poruszanych przez punk. Ale forma była bardziej taneczna, było w niej więcej groove. Po pewnym czasie Activator przeprowadził się do Zgorzelca i zaczął pracować jako akustyk w domu kultury, w którym ja organizowałem koncerty. Efekty i miksery były bardzo bliskie jego sercu, więc połączyliśmy siły.”

JVSS prezentuje głównie radykalne brzmienia muzyki reggae: electro dub, nowoczesną taneczną muzykę etniczną, jungle/d’n’b oraz spory ładunek solidnego reggae. Nie usłyszysz tu przesłodzonych melodii ani tekstów.

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie. Od 14 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniową audycję „Strefa Dread”, promującą reggae i nowoczesną muzykę etniczną. W ramach programu Joint Venture Sound System wielokrotnie prezentował się na żywo ze swoimi setami w formule audio/video.

Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem i producentem Kapela Ze Wsi Warszawa. Pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi nazwami polskiej sceny reggae i nie tylko. Na wielu płytach można usłyszeć jego remixy, w tym m.in. wydawnictwa Adriana Sherwooda, Rootsmana czy Zion Train. W 2003 roku wytwórnia Home Appliance wydała jego kompilację Activator Mario Dziurex – „Remixy”, która doczekała też francuskiej reedycji. Prowadzone w Warszawie od 2006 roku przez Activatora i Jarka „Smoka” Smaka Studio As One odpowiedzialne jest za mastering wielu znaczących wydawnictw – od znanych polskich wykonawców rock, world czy hip-hop po międzynarodowe gwiazdy pokroju Zion Train. W JVSS Activator pełni funkcję dub mastera – wykorzystuje umiejętności posługiwania się efektami na żywo oraz dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu.

JVSS występowali na scenach z wieloma gośćmi jak Reggaenerator z Vavamuffin, Ghetto Priest z Asian Dub Foundation, Brother Culture czy Hornsman Coyote. Współprodukowali pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub out of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”. Od 2018 roku są zaangażowani w organizację ulicznego karnawału soundsystemów w Zgorzelcu – Soundsystem Street Festival.

Celebracje 30-lecia Joint Venture w 2018 roku zaowocowały m.in. wspólną klubową trasą z Zion Train, gdzie występowali wsparci wokalami Kapeli ze Wsi Warszawa

oraz Bakshish. Na Ostróda Reggae Festival zagrali wtedy specjalnego seta z Ghetto Priest.

Na przestrzeni lat Joint Venture Sound System zagrali setki imprez w całym kraju i zagranicą (Francja, Wlk. Brytania, Czechy, Słowacja, Niemcy, Rosja) i przeżyli wiele barwnych przygód.

Podczas Ostróda Reggae Festival będzie miała miejsce oficjalna premiera albumu Studio AS One – „Dub Side of AS 1” z produkcjami m.in. dla Dreadzone, Zion Train, Mariki czy Kapeli Ze Wsi Warszawa. Winyl ukazuje się nakładem W Moich Oczach / Zima Records.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 10.07.2022

Linki:
https://www.facebook.com/Jointventuresoundsystem
https://www.facebook.com/StrefaDread
https://www.facebook.com/studioasone/
http://www.mixcloud.com/makenmiroslawdzieciolowski/

video
Joint Venture Sound System, Polskie Radio „Czwórka”, 09-05-2011 http://vimeo.com/maken/jvsslive
Joint Venture Sound System – Live Reggae na Piaskach 2014 https://youtu.be/u30emsOqb48
Joint Venture Sound System, Polskie Radio „Czwórka”, 05-09-2011 http://vimeo.com/maken/jvsslive2
Joint Venture Sound System feat. Ghetto Priest live 2007 http://youtu.be/xoIOWsEW-U0
Joint Venture Sound System live 2004 on tour with Zion Train http://youtu.be/mVNmBSefjhk
Joint Venture Sound System – 20 lat prucia głośnikow (TVP Kultura) http://youtu.be/Evj_E0KkBtY