VIBRONICS MEETS JOSEPH LALIBELA (Wlk. Brytania)

Steve Vibronics od wielu lat znajduje się w czołówce brytyjskich producentów dub jako jeden z pionierów stylu digital. Jego oficyna wydawnicza SCOOPS nie zwalnia obrotów i wciąż prezentuje nową muzykę. Tym razem w składzie brytyjski wojownik mikrofonu Joseph Lalibela.

Od chwili założenia w 1995 roku w Leicester – mieście będącym mieszanką różnych kultur i ras, Vibronics są na pierwszym froncie brytyjskiej eksplozji roots and dub. Początek dało odkrycie Aba-Shanti-I Sound System oraz możliwości jakie niesie cyfrowa produkcja muzyki. Założyciel i główny mózg Vibronics – Steve, wciąż jest zafascynowany studyjnymi sztuczkami Scientista i Kinga Tubby’ego i nigdy nie boi się eksperymentów z dubem. Dowodem na uniwersalność produkcji Vibronics są chociażby występy akustyczne typu “unplugged”. Zanim jeszcze Vibronics zaczęli wydawać swoją muzykę dla wytwórni Zion Train Universal Egg, zdobywali pierwsze szlify produkując wiele ekskluzywnych dubów wagi ciężkiej dla czołowych brytyjskich sound systemów: Jah Shaka, Iration Steppas, Zion Train czy Aba-Shanti-I. Pod koniec 1998 roku domowe studio Steve’a rozrosło się do Bathysphere – większej przestrzeni nagraniowej skupiającej kolektyw podobnie myślących przyjaciół. Vibronics koncertują na całym świecie od 1997 roku, w wersji zarówno live jak i w formule DJ’skich setów. Efekty ich pracy w studio wyznaczają standardy współczesnych produkcji dubowych. Współpracowali w studio m.in. z Zion Train, Alpha and Omega, Iration Steppas, Jah Warrior, a nawet z Fun Lovin’ Criminals. Byli prezentowani m.in. w audycjach radiowych Johna Peela w Radio 1.

Album „Vibronics French Connection” zawierał remixy utworów klasyki francuskiego dubu . Po raz pierwszy wystąpili w Polsce w 2001 roku na wspólnej trasie z Jah Free i Joint Venture Sound System. Znani są tu również z remixu dla Kapeli Ze Wsi Warszawa.

Aby uczcić stulecie od pomijanej w podręcznikach historii zaangażowania w I wojnie światowej 3 mln żołnierzy z terenów byłych kolonii aliantów w Afryce, Azji i na Karaibach, Vibronics połączyli siły z francuskim Brain Damage i w 2013 roku razem stworzyli konceptualny dubowy album „Empire Soldiers”.

Ostatni wydawnictwa to EPka „Note fi Note Dub fi Dub”, gdzie Vibronics spotyka francuskiego producenta Weeding Dub oraz owoc regularnych podróży Vibronics do Meksyku – album „Stepping Into Mexico”.

Joseph Lalibela pochodzi z Birmingham i znany jest z wielu sound systemowych hitów, m.in. z O.B.F. czy Alpha & Omega.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 10.07.2022

Linki:
https://www.facebook.com/Vibronics

Video:
Vibronics meets Weeding Dub „Hard Living / Never Lie Down” feat. Nia Songbird & Madu Messenger https://youtu.be/ubUX5OibAEQ
Vibronics featuring Macka B – Are You Ready https://youtu.be/TYlxeq-JyZY
Brain Damage meets Vibronics feat. Parvez – Sufferation http://youtu.be/f3_ihmaMu2s
Vibronics feat. Jah Marnyah – Tralalalala https://youtu.be/-t3iLrSAjpc
Joseph Lalibela – Freedom Fighters https://youtu.be/BJdcw7sp3ak
Joseph Lalibela live Birmingham Reggae Jam show 'Reggae Trilogy’ 2020 https://youtu.be/8zPr5D-WmPY
O.B.F ft Joseph Lalibela live Dubquake Le ZOO Genève 2020 https://youtu.be/2phu2jbDHdY