KING JAMMY (Jamajka)

Jeśli chcesz wymienić najważniejszych ludzi dla reggae od czasu jego powstania, na liście musi znaleźć się ten magik z Kingston. Jako czołowy producent w erze cyfrowej, zmienił brzmienie jamajskiej muzyki, nie tracąc nigdy kontaktu z jej podstawą – sound systemem.

Lloyd James (ur. 1947, Montego Bay, Jamajka), lepiej znany jako Prince Jammy lub King Jammy, to mistrz dubowego miksu i producent płyt. Karierę muzyczną rozpoczął w studiu nagraniowym Kinga Tubby’ego. Jego duby były znane z czystego dźwięku i oryginalnego wykorzystania efektów.

Po okresie utrzymywania się z budowy wzmacniaczy i naprawy sprzętu elektrycznego w domu matki w Waterhouse, pod koniec lat 60-tych założył własny sound system. Budował także nagłośnienie dla innych lokalnych ekip. Po opuszczeniu wyspy i wyjeździe na kilka lat do pracy w Kanadzie, wrócił do Kingston w 1976 roku i założył własne studio w domu teściów w Waterhouse. Wydał wtedy m.in. kilka produkcji Yabby You. Kiedy Phillip Smart opuścił ekipę producentów skupionych wokół Kinga Tubby’ego, zastąpił go Jammy, nawiązując współpracę z Bunny Lee i Yabby You. Pod koniec lat 70-tych zaczął wydawać własne produkcje, w tym debiutancki album Black Uhuru w 1977 roku. W latach 80-tych stał się jednym z najbardziej wpływowych producentów muzyki dancehall. Jego największym hitem był utwór „Under me Sleng Teng” Wayne’a Smitha z 1985 roku z całkowicie digitalnym riddimem. Wielu uważa tę piosenkę za pierwszy „cyfrowy rytm” w reggae, prowadzący do ery współczesnego dancehallu. Produkcje Jammy’ego i jego sound system zdominowały muzykę reggae do końca lat 90-tych XX wieku. Nadal pracuje jako producent, współpracując z niektórymi z najlepszych artystów jamajskich, w tym ze Sizzlą. Wyprodukował setki riddimów dla wielu wokalistów, wydanych przez różne wytwórnie lub samemu w Jammy’s Records. Duża część jego podkładów nadal jest używana oraz remiksowana i stała się żelazną klasyką kultury reggae.

King Jammy jest jednym z ostatnich jamajskich producentów „złotej epoki reggae”. Od 30 lat nieustannie zajęty, jest dziś znanym artystą, a jego produkcje są regularnie wydawane.

Jego najnowsze albumy to „New Sounds of Freedom” (2016), „Waterhouse Dub” (2017), „Alborosie Meets King Jammy Dub of Thrones” (2017), „King Jammy: Presents Dennis Brown Tracks of Life” (2018).

Oprócz występu na Green Stage ORF, King Jammy spotka się również z fanami na Uniwersytecie Reggae, aby porozmawiać o swoich produkcjach i życiowych doświadczeniach.

Jesteśmy zaszczyceni mogąc gościć po raz pierwszy w Polsce taką legendę.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 14.07.2019

Linki:

https://www.discogs.com/artist/115766-King-Jammy

https://www.vprecords.com/king-jammy/

Video:

 Wayne Smith – Under Me Sleng Teng

https://youtu.be/Wjw7m-BKmQ8

King Jammy – Roots, Reality & Sleng Teng Story

https://youtu.be/Mop89McbxAE

1Xtra in Jamaica – Beenie Man, Lt Stitchie & Josey Wales at King Jammy’s studio Jamaica

https://youtu.be/MCzd8LgUgeQ

King Jammy – Jailhouse Rock

https://youtu.be/s-KsWcv6YnM

Studio Chronicles – Jamaica: King Jammy’s Recording Studio

https://youtu.be/gCMqSKVZ8xs

Hussla D & King Jammy – Skanking in the Dancehall

https://youtu.be/rY0WYYsz3EA

King Jammy live Rototom Festival 2018

https://youtu.be/xdbmJdmEgtU