OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2017 PODSUMOWANIE

Kurz opadł po zabawie na scenach tegorocznego festiwalu. Tradycyjnie więc czas na kilka słów podsumowania z naszej strony, bo lubimy być z Wami w kontakcie :-)

Okazało się, że jesteśmy najbezpieczniejszym miejscem na Ziemi. Policyjne podsumowanie, opublikowane w sieci i poparte setkami lajków mówi wyraźnie: w czasie festiwalu nie odnotowano zdarzeń kryminalnych, nie doszło do żadnego rozboju, bójki, czy kradzieży.

Pięknie byłoby, gdyby polskie miasta na codzień funkcjonowały tak samo, jak Wy. Staliście się pięknym przykładem dla innych! Znów okazało się, że reggae’owe ideały miłości, jedności i pokoju można wprowadzać w życie. Potwierdziło się, że przekaz głoszony ze scen znajduje uważnych i traktujących go poważnie odbiorców.

Więcej nawet niż dobre recenzje koncertów liczą się dla nas takie głosy, jak ten od Beaty:

„Pierwszy raz byliśmy z naszym rocznym synkiem. Powiedzieliśmy sobie , że jeżeli mały będzie płakać, wracamy do domu. A było wręcz przeciwnie. Śmiał się o poranku, w dzień zaczepiał sąsiadów, tańczył, a nocami ładnie nam spał. Nic dodać nic ująć – po prostu pokochał ORF, a my na pewno będziemy obecni w przyszłym roku.”

Publiczność jest dla nas największą motywacją przy organizacji festiwalu, największą jego siłą napędową. Jesteśmy z Was naprawdę dumni! Udowadniacie nam to na każdym kroku. Reggae to nie tylko piękna wibracja muzyczna, to również piękna świadomość. Staramy się zawsze to podkreślać i spotykamy się z pięknym potwierdzeniem tych słów. Dziękujemy Wam za to!

Udało nam się znów w pełni zrealizować tegoroczny program. Nie jest to łatwe, gdy jesteśmy narażeni na zmieniające się warunki pogodowe i różnego rodzaju wypadki losowe, które zawsze mogą się wydarzyć. Musicie pamiętać, że odwiedza nas co roku kilkuset artystów z różnych zakątków świata. Zalewał nas zimny pot podczas nawałnicy przechodzącej w pobliżu Ostródy gdy na scenie grali Steel Pulse, ale Najwyższy miał nas w swojej opiece.

Nawet gdy na gdańskim lotnisku okazało się, że wiza Big Youtha uzyskuje ważność dopiero następnego dnia, wyjątkowa życzliwość Straży Granicznej pozwoliła mu wystąpić w planowanym czasie.

Mamy nadzieję, że nie tylko w naszej, ale również w Waszej pamięci 17 edycja ORF zapisała się wieloma pięknymi koncertami. Mimo zabiegania, często zatrzymywaliśmy się pod sceną by trochę skosztować z tego, co długo planowaliśmy Wam pokazać. Niejednokrotnie byliśmy pod wielkim wrażeniem, a dźwięki płynące ze sceny wywoływały nasze wzruszenie i potwierdzały słuszność programowych decyzji. Wasze pofestiwalowe opinie zdają się to potwierdzać. Zgodnie z przypuszczeniami najwięcej kontrowersji wywołał koncert Shaggy’ego. Musimy przyznać, że największy roztańczony tłum i profesjonalnie przygotowany show zrobiły na nas duże wrażenie. Cieszymy się również, że wrogowie tego typu podejścia do reggae mieli zapewnione ciekawe alternatywy na festiwalu w tym samym czasie.

Ostróda to nie tylko festiwal gwiazd. Tutaj można zobaczyć również rozpoczynających swoją muzyczną przygodę artystów. Nie brakowało zainteresowania scenami Jah Love oraz Yellow Stage, z założenia służącymi promocji „nowych twarzy”. Nie zabrakło zaskoczeń na innych scenach, gdzie po raz pierwszy w naszym kraju można było zobaczyć wyjątkowych artystów, jak Australijczycy z Kingfisha czy Manu Digital. Nie zabrakło wydarzeń specjalnych, jak piękny Tribute to Bob Marley.

Są tacy wśród występujących w Ostródzie artystów, którzy uważają swoje występy na festiwalu za najlepsze w swoich karierach, podkreślając wyjątkowość naszej imprezy. Dziękujemy za te opinie i jesteśmy z nich dumni.

Ten rok ponownie potwierdził wielką potrzebę działań towarzyszących. Na spotkaniach Uniwersytetu nie brakowało odbiorców, podobnie jak uczestników na warsztatach bębniarskich czy tańca dancehall. Na pewno będziemy je kontynuować i rozwijać w przyszłości.

Poprzez skalę produkcji staramy się nie odstawać, a nawet przerastać wiele standardów w świecie imprez reggae. To nie tylko sprzęt, ale również zastępy doświadczonych i oddanych ludzi związanych z techniką sceniczną. Ta stała ekipa to nasz wielki skarb. Maszyna, która się nigdy nie zacina, a dzięki której koncerty przebiegają zawsze zgodnie z harmonogramem. Jesteście wielcy!

Widzimy wielki sens w istnieniu studia festiwalowego, dzięki któremu nieobecni na festiwalu mogą w sieci na żywo skosztować co nieco z naszej atmosfery.

Nie udało się uniknąć drobnych organizacyjnych problemów, bez większego wpływu na przebieg imprezy. Uważnie wczytujemy się w Wasze komentarze i przepraszamy za niedogodności, często wynikające z czynników od nas niezależnych, jak np. remonty drogowe.

Zbyt wielu jest ludzi i organizacji, dzięki którym nasz festiwal może się odbywać. Trudno w tym miejscu wszystkich ich wymienić. Jesteśmy wdzięczni władzom miasta Ostróda i włodarzom regionu, którzy co roku finansowo wspierają imprezę. Do tej listy w tym roku dołączamy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które również poparło nasz projekt. Kolejny rok z sukcesem współpracujemy z Jamaican Tourist Board. Słowa podziękowania należą się wszystkim sponsorom, partnerom medialnym, organizacjom społecznym, które promują i współuczestniczą w festiwalu. Dziękujemy, bez Was nie byłoby ORF!

Jak wiecie, w przyszłym roku czekają nas zmiany. Odsuwamy się w czasie od Regałowiska w Bielawie, zapraszając Was w terminie 5-8 lipca. Zapowiada nam się również zmiana lokalizacji w Ostródzie.

Wierzymy, że będziecie znów z nami. Wyraźnie polubiliśmy się przez ostatnie 17 lat, a w przyszłym roku czeka nas wielka osiemnastka. Ostróda wkracza w dorosłość!

Zaśpiewajmy więc razem na koniec: „Do zobaczenia w Ostródzieeeeeee!”

 

Positive Music Promotion

organizatorzy Ostróda Reggae Festival