OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2018 – NOWY TERMIN

Ostróda Reggae Festival ze swoją 17-letnią historią jest czołową polską imprezą celebrującą muzykę i kulturę wywodzącą się z Jamajki. Sukces festiwalu jest dowodem na atrakcyjność i uniwersalizm treści niesionych przez reggae. ORF zyskał globalną markę, cenioną przez fanów i artystów w wielu miejscach świata. Trwają już prace nad 18-tą edycją, świętującą wejście ORF w „wiek dorosły”. W 2018 roku festiwal odbędzie się w zupełnie nowym terminie: 5 – 8.07.2018, a impreza tradycyjnie rozpocznie się od koncertu w ostródzkim amfiteatrze.

„Zdecydowaliśmy się na przesunięcie imprezy na lipiec z uwagi na dotychczasową bliskość terminów z drugim dużym letnim festiwalem reggae – Regałowiskiem w Bielawie. W bieżącym roku przestał istnieć płocki Reggaeland, co dało nam możliwość wykorzystania ich dotychczasowych dat. Lipiec daje nam nowe możliwości, więc zdecydowaliśmy się na ten krok i wierzymy, że nasi fani pójdą za nami” – komentuje szef festiwalu, Piotr „Piter” Kolaj z Positive Music Promotion. „Mamy trochę nowych pomysłów organizacyjnych i dyskutujemy już z pierwszymi gwiazdami. Będziemy informować o szczegółach w miarę postępu przygotowań” – dodaje.

Zważywszy na dotychczasowe powodzenie i poziom imprezy, na pewno warto czekać na pierwsze ogłoszenia!

***

Z małego dziedzińca ostródzkiego zamku, poprzez „Białe Koszary” do wyjątkowego terenu opustoszałej jednostki wojskowej w centrum miasta – „Czerwonych Koszar”, na przestrzeni czasu festiwal przeszedł długą drogę. Zawsze związany z pięknym mazurskim miastem, którego nazwa dla wielu ludzi stała się synonimem reggae.

Edycja 2017 przeszła do historii występami gwiazd. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpił Jamajczyk Shaggy. Pojawiły się prawdziwe legendy reggae Steel Pulse i Big Youth oraz nowocześni w podejściu do jamajskiej materii The Skints i Dreadzone. Polskę również reprezentowała czołówka z artystami pokroju Mesajah, Tabu, Grubsona czy Vavamuffin. Najlepsi polscy muzycy reggae wystąpili razem z okazjonalnym koncertem Tribute to Bob Marley.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się DJ-sko/producenckie występy na scenie Green z wieloma zagranicznymi i krajowymi gwiazdami gatunku, jak i mniejsze sceny Yellow i Jah Love, które skutecznie uzupełniły artystyczną ofertę imprezy.

W trakcie 4 festiwalowych dni na jego głównych scenach Red i Green pojawiło się ponad 30 wykonawców, a przez festiwal przewinęło się około 20 tysięcy ludzi.

W budynku ostródzkiego amfiteatru odbyły się coroczne spotkania i projekcje filmowe w ramach Uniwersytetu Reggae. Swoją obecnością zaszczyciła imprezę Profesor Carolyn Cooper – dziennikarka, pisarka, wykładowca uniwersytecki i jedna z najważniejszych postaci związanych z reggae na Jamajce. Odbyła się wystawa plakatów reggae przygotowana przez grecką kuratorkę Marię Papaefstathiou, podsumowująca trwający od lat międzynarodowy konkurs graficzny z tysiącami zgłoszonych prac na koncie. Oficjalne polskie premiery miały dwa długometrażowe dokumenty muzyczne. Codzienne odbywały się warsztaty tańca dancehall i zajęcia z gry na afrykańskich bębnach. Na terenie festiwalu funkcjonowała kreatywna strefa aktywności dla dzieci oraz strefa chillout. Ze swoimi stoiskami obecne były pro-ekologiczne organizacje pozarządowe.

Entuzjastyczne relacje ukazały się na łamach największego światowego portalu reggae Reggaeville.com, którego dziennikarze ponownie odwiedzili festiwal. Artykuł na temat imprezy doczekał się publikacji w największym jamajskim dzienniku Jamaica Gleaner.

ORF niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej – nie tylko zapewnia możliwość zobaczenia głównych gwiazd gatunku, ale również odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska i edukuje.

Festiwal od lat gromadzi pełen przekrój publiczności nastawionej na pokojowe współistnienie i świadomość społeczną, od młodzieży po rodziny z małymi dziećmi, czyniąc z niego prawdziwie rodzinne święto muzyki. Medialnym wydarzeniem tegorocznej edycji stał się policyjny raport potwierdzający, że w trakcie festiwalu nie doszło do ani jednego przypadku złamania prawa.

 

Ostróda Reggae Festival

18 edycja, 5-8 lipca 2018, Ostróda

Wkrótce pierwsi artyści!