Warszawski Jah Love Soundsystem ponownie łączy siły z organizacjami pozarządowymi, aby wspólnie stworzyć miejsce, gdzie obok muzycznego uderzenia mówić się będzie o rzeczach ważnych oraz dzielić wiedzą i doświadczeniami. Podobnie jak na poprzednich edycjach Ostróda Reggae Festiwal, w „świadomej strefie” festiwalu znajdziecie stanowiska Greenpeace Polska, Otwarte Klatki oraz Kooperacji DUB (Działając Unicestwiasz Babilon), w skład której wchodzą organizacje i grupy nieformalne współpracujące z ekipą Jah Love podczas ich soundsystemowych sesji w Warszawie. Po raz pierwszy w ramach strefy (ale nie pierwszy raz na ORF) swoje stanowisko wystawią także Wolne Konopie. Patronat nad całym przedsięwzięciem objęła kampania „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” prowadzona przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.
Każdego dnia festiwalu, od rozpoczęcia koncertów do późnych godzin wieczornych, aktywiści i aktywistki będą opowiadać Wam o swojej działalności i dzielić się praktycznymi umiejętnościami w ramach spotkań, warsztatów, konkursów oraz innych wydarzeń.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Ich celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Na stoisku dowiecie się o kampaniach aktualnie prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie. Zbierane będą podpisy pod petycjami i inicjatywami. Jedną z nich jest Europejska Inicjatywa Obywatelska “Koniec Epoki Klatkowej” (#EndTheCageAge).
Otwarte Klatki zachęcają również do udziału w nowej kampanii, „Vegan Challenge”. To wyzwanie dotyczące pozytywnego stylu życia i skoncentrowane na jedzeniu. Kampania została zaprojektowana tak, aby inspirować ludzi i zapoznawać ich z dietą roślinną w trakcie 22 dni. Po dołączeniu do Vegan Challenge uczestnicy otrzymają maile wraz z wytycznymi odnoszącymi się do codziennych, małych wyzwań w diecie.
Dowiecie się również jak w prosty, ale bardzo skuteczny sposób wpłynąć na poprawę losu zwierząt dzięki kampanii „Obrońcy Zwierząt” – to najszybsza i najłatwiejsza droga do tego, aby dać znać firmom i politykom, że nie zgadzamy się na złe traktowanie i przemoc wobec zwierząt.
https://www.facebook.com/otwarteklatki
Tematem przewodnim stoiska Greenpeace Polska w tym roku będzie plastik. Zajrzyj tam i porozmawiaj o tym, co możemy zrobić, aby zatrzymać plastikową epidemię. Podpisz petycję w tej sprawie oraz weź udział w licznych atrakcjach, które poszerzą Twoją świadomość o zaśmieceniu środowiska naturalnego plastikiem i nauczą Cię, jak minimalizować produkcję odpadów. Możesz wziąć udział w grze terenowej „Plastik jest wszędzie” (zarówno w wersji dla dzieci, jak i dla dorosłych) lub podjąć wyzwanie Trash Challenge (#trashchallengepl), czyli posprzątać festiwalowe pole i pochwalić się tym na Facebooku. W fotobudce „pozdrowienia z wakacji” możesz zrobić zdjęcie na tle pięknej plaży z hasłem “takich plaż chcemy!” i wrzucić je na swoje profile w social mediach, by pomóc nam nagłośnić problem zanieczyszczenia plastikiem. Na warsztatach dowiesz się jak samodzielnie możesz zrobić kosmetyki, które nie wpływają negatywnie na środowisko. Na stoisku czeka na Ciebie ściana pomysłów, czyli miejsce, w którym możesz podzielić się swoimi przemyśleniami na temat zaśmiecenia i tego, jak mu przeciwdziałać. Nie zabraknie także plastycznych animacji dla najmłodszych.
https://www.facebook.com/greenpeacepl
Na stoisku Kooperacji DUB spotkacie aktywistki i aktywistów innych grup i organizacji współpracujących z Jah Love Soundsystem. W tym roku współtworzą ją inicjatywy podejmujące temat migracji oraz pomagające uchodźcom i uchodźczyniom: Mroky, Dom Otwarty, Przystanek „Świetlica” oraz Noise for Refugees.
Mroky to grupa artystów i aktywistów wspierająca uchodźców z Bliskiego Wschodu przebywających na granicy bośniacko-chorwackiej, gdzie znajduje się około 5 tysięcy osób bez pomocy medycznej i podstawowej infrastruktury sanitarnej, niekiedy nawet bez dachu nad głową. Mroky organizują benefitowe wydarzenia artystyczne, turnieje sportowe, prowadzą zbiórki ubrań i sprzedają naszywki. Zebrane w ten sposób fundusze pozwalają na pokrycie kosztów transportu. Współpracują również z inicjatywą No Name Kitchen, zajmującej się dystrybucją zebranych przedmiotów i pomocą w Bośni. Prowadzą spotkania informacyjne, edukacyjne i dyskusje. Współpracują z kolektywem Flauta, Przystankiem „Świetlica”, Spółdzielnią „Krzak”, Domem Otwartym i warszawskimi squatami.
https://www.facebook.com/mroky.ubrania
Dom Otwarty to nieformalna inicjatywa z Warszawy. Powstała na początku 2016 jako wyraz niezgody na pogardę i nienawiść wobec uchodźców i migrantów. Od tego czasu przeprowadzili setki zajęć o uchodźcach i krytycznym podejściu do informacji, odwiedzili kilkadziesiąt miejscowości z uchodźczym kinem objazdowym „Filmy w drodze”, byli organizatorami i uczestnikami debat i spotkań poświęconych migracjom i uchodźstwu. Z pomocą grona darczyńców wspierają blisko 100 rodzin uchodźczych. Starają się także być głosem w debacie publicznej, organizując protesty i demonstracje i kontaktując się z władzami w istotnych dla uchodźców sprawach.
https://www.facebook.com/InicjatywaDomOtwarty/
Przystanek „Świetlica” to przestrzeń tworzona dla dzieci i przez dzieci, które przybyły do Polski ze swoimi rodzinami, aby starać się tu o status uchodźcy. W ośrodku dla cudzoziemców w Warszawie, ich tymczasowym domu, aktywiści „Świetlicy” zapewniają zajęcia rozwojowe dla dzieci i starają się odbudowywać w młodych uchodźcach poczucie bezpieczeństwa i przywracać im prawo do zabawy. Organizują aktywności integracyjne i tworzą okazje do poznawania Warszawy, by dzieci poczuły się tu „u siebie”.
https://www.facebook.com/PrzystanekSwietlica
Noise for Refugees to grupa osób, która zawiązała się w 2016 w celu pomocy uchodźcom. Zebrane pieniądze przeznaczyli do tej pory na rzecz nieformalnych grup niosącym pomoc uchodźcom na granicy serbsko-węgierskiej: Aid Delivery Mission, Fresh Response i No Name Kitchen. Razem z Fundacją Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna pomagali również w zbiórce ubrań dla uchodźców z Brześcia, a także, razem z Chlebem i Solą, w zbiórce funduszów na pomoc uchodźcom już mieszkającym w Polsce.
https://www.facebook.com/noiseforrefugees
Jak co roku na stanowisku kooperacji prowadzone będą cieszące się dużą popularnością warsztaty z wycinania „świadomych” wzorów szablonów i odbijania ich na koszulkach i torbach.
Jah Love Soundsystem tradycyjnie będzie zabierać Was w muzyczne podróże w klimatach dub, roots reggae, raggamuffin i ska podczas każdej przerwy między koncertami na Red Stage.
https://www.facebook.com/JahLoveSoundsystem
Czerwone Koszary, 12-14.07
Do zobaczenia na miejscu!