THE CONGOS feat. PURA VIDA (Jamajka/Belgia)

Zapowiada się wielka uczta dla fanów organicznego jamajskiego reggae i  sceniczne potwierdzenie faktu, że muzyka trwale potrafi połączyć artystów oddalonych od siebie nawet o tysiące kilometrów.

The Congos to fundament jamajskiej muzyki roots. Zespół powstał w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku, by zapisać się złotymi czcionkami w historii światowej muzyki korzeni nagranym w 1977 roku wspólnie z Lee Scratch Perry’m albumem „Heart of the Congos”.  Pochodzący z niego utwór „Fisherman” to żelazny klasyk, znany wszystkim fanom gatunku na całym świecie. Mimo upływu ponad 40 lat, grupa nagrywa i koncertuje do dziś. Mają na swym koncie prawie 20 albumów. O pięknie wokalnych harmonii The Congos Polacy przekonali się już kilkukrotnie, ale w Ostródzie grupa wystąpi po raz pierwszy w wyjątkowej sile czterech oryginalnych wokalistów: Congo Ashanti Roy, Cedric Myton, Watty Burnett oraz Kenroy Ffyffe.

Pura Vida to znana grupa zakochana w brzmieniach vintage reggae, z dodatkami w postaci dubu, ska, bluesa i soulu. Belgijski odpowiednik studia Black Ark Lee Scratch Perry’ego nazywa się Lost Ark Studio. Tam w 2006 roku w głowie lidera i wokalisty Bregta de Boevera narodziła się koncepcja Pura Vida. Nagrywali i występowali m.in. z Lee Perrym, Jah9, Sylfordem Walkerem, Leroy’em Sibblis, Earl Chinna Smith czy Addis Pablo.

Niezwykła przyjaźń pomiędzy Pura Vida i The Congos trwa od 10 lat i swój początek miała na Jamajce. Ich pierwsza wspólna produkcja, album „We Nah Give up”, ukazał się w 2011 roku. Rok później Congo Ashanti Roy nagrał kolejny album z Belgami – „Hard Road”. W 2014 znów wspólnie pracują, a owocem jest płyta “Step by Step” i pamiętny wspólny koncert w Ostródzie. W ubiegłym roku ukazał się następny owoc 4 lat współpracy – wysoko oceniany krążek „Morning Star”, któremu towarzyszyły wyprzedane koncerty. Gotowe są już kolejne wspólne kompozycje, które ostródzka publiczność będzie mogła usłyszeć przed kolejnym wydawnictwem, planowanym na koniec roku.

To dużo więcej niż tylko przybyli z daleka wokaliści i towarzyszący im lokalny zespół instrumentalny. Niezwykle owocna i trwała przyjaźń belgijskich artystów i prawdziwych jamajskich weteranów najpiękniej wyraża się podczas wspólnych występów. Już wkrótce będziemy tego świadkami.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 12.07.2019

Linki:

https://www.facebook.com/congosInternational/

https://www.facebook.com/puravidareggaeband

Video:

The Congos – Fisherman at Glastonbury 2013

http://youtu.be/XQ3e9vXIfbw

The Congos & Pura Vida – We Nah Give Up!

http://youtu.be/gF2XCCs4sx8

Congo Ashanti Roy & Pura Vida – Nature is Life

https://youtu.be/5yGFCWmqaWI

The Congos – Chain Gang

https://youtu.be/xxA5a78Y-Iw

The Congos & Pura Vida – Ark of the Covenant, live 2018

https://youtu.be/_Vv_TBOSois