U BROWN & RAS BASS (Jamajka/Polska)

Powrót przyjaciół z dwóch różnych stron świata, których związała muzyka i kultura.

Jeden z najbardziej znaczących jamajskich deejay’ów, U Brown, urodził się w Kingston w 1956 roku jako jedno z 11 dzieci w rodzinie. Jego edukacja muzyczna rozpoczęła się od towarzyszenia ojcu w lokalnych barach oraz spędzania czasu na Bond Street w pobliżu studia Treasure Isle. Gdy miał zaledwie 15 lat, Brown rozpoczął swoją na poważnie karierę nawijacza, pracują dla Sound of Music Sound System. Rozwijał swoje umiejętności nagrywając piosenki – początkowo dla Winstona Edwardsa, a następnie dla Yabby You. Miał lokalny hit „Starsky and Hutch”. W 1975 roku rozpoczął współpracę z Bunny Lee i wypuścił z nim swój pierwszy album „Satta Dread”. Z Lee do końca dekady zrobił jeszcze 3 albumy i trochę singli. Główny wpływ na U Browna miał legendarny U-Roy. W drugiej połowie lat 70-tych U Brown założył własną wytwórnię Hit Sound i odniósł sukces jako producent. Pod koniec dekady podpisał kontrakt z Virgin Records, wydając dwa albumy w ich podwytwórni Front Line. Brytyjska oficyna Blood & Fire wydała również kompilację jego wczesnych utworów „Train to Zion (1975-78)”. W latach 90-tych, po powrocie na Jamajkę z USA, kontynuował produkcję, nagrywanie i nawijanie na sound systemach. To są jego korzenie i podobnie jak jego bohater U-Roy, kontynuuje tę wielką tradycję.

Ras Bass pochodzi z Łodzi. Jest selektorem, dystrybutorem, promotorem i kolekcjonerem ciężkich basowych brzmień z Jamajki. W 2001 roku zaczął grać swoje pierwsze imprezy. Rok później powstał Ras Bass Sound System. W 2005 roku otworzył internetowy sklep z winylami Rasbass.com. Do 2009 roku Ras Bass grał i organizował wiele imprez w Polsce. Obecnie gra głównie poza granicami kraju, w tym w Wielkiej Brytanii, Danii lub na Dub Club w Kingston. Od 2004 roku regularnie podróżuje na Jamajkę, gdzie poznał wielu lokalnych artystów i stworzył największą kolekcję oryginalnych tłoczeń jamajskich winyli w Polsce. Ras Bass jest także autorem pomysłu i głównej bohaterem pierwszego polskiego dokumentu o Jamajce „Śladami Marleya” (2008).

Regularny gość w licznych audycjach radiowych, autor artykułów prasowych i wykładów o Jamajce. Wiele lat temu organizował w Polsce trasę U Browna.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 13.07.2019

Linki:

https://www.facebook.com/U-Brown-104256359621994/

https://www.facebook.com/RasBassCom/

Video:

U Brown – Lootayard Special Pon Hi Fashion Riddim

https://youtu.be/JjXIuwnUGVk

U Brown & Joseph Cotton – Dub for Mass-I

https://youtu.be/ifo4i7743NY

Dreadsquad & U Brown – Hear me now Jah People

https://youtu.be/F42dVhW1h_k

U Brown – Tu Sheng Peng

https://youtu.be/jVGATwJw81w