BRINSLEY FORDE ASWAD EXPERIENCE (UK/PL)

Były wokalista i założyciel legend brytyjskiego reggae Aswad przypomni swoje fundamentalne utwory w wyjątkowym koncercie z rozbudowanym polskim składem.

 Brinsley Forde od lat działa jako artysta solowy. Na swoim koncie ma album „Urban Jungle”, a kolejny jest w drodze, promowany singlem „Chillin’” z Davidem Hindsem (Steel Pulse).

Nie wszyscy wiedzą, że Brinsley był dziecięcą czarną gwiazdą brytyjskiej telewizji. Występował w wielu filmach, łącznie z Jamesem Bondem. Fanom kinematografii reggae zawsze kojarzyć się będzie z główną rolą w pamiętnym filmie „Babylon”.

Aswad powstał w zachodnim Londynie w 1974 roku. Grupa szybko stała się rozpoznawalna wśród fanów reggae dzięki bogatym melodiom i fascynującym harmoniom, przeplatającym się z ciężkimi rytmami. Aswad po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1976 roku, kiedy ich debiutancki singiel „Back to Africa” trafił na 1. miejsce brytyjskich list przebojów reggae. „Love Fire”, popularny hymn Aswad wydany w 1981 roku oraz „Warrior Charge” to część kanonu reggae. Wydany w 1983 roku album „Live and Direct” grupy jest uważany za jedno z najważniejszych wydawnictw live w historii reggae. W 1994 roku byli nominowani do Grammy w kategorii Najlepszy Album Reggae Roku z „Rise & Shine”.  Utwór „Shine” stał się globalnym przebojem. Przez lata Aswad łaczył siły m.in. z Dennisem Brownem, Maxi Priest, Hugh Masakela, Steely & Cleevie, Shabba Ranks i Sly & Robbie’s Taxi Gang. Są jedyną brytyjską grupą, która nagrywała lub występowała z czołowymi jamajskimi artystami jak Burning Spear, Bob Marley, Peter Tosh, Bunny Wailer etc. Aswad intensywnie koncertował, grając w wypełnionych po brzegi salach od londyńskiego Royal Albert Hall, przez Reggae Sunsplash w Montego Bay po miejsca w Afryce, Izraelu i Japonii. Byli także głównymi bohaterami wielu międzynarodowych wydarzeń jak Rock in Rio czy obchodów koncertu 70. urodzin Nelsona Mandeli.

W 2000 roku Aswad otrzymał prestiżową nagrodę Mobo Awards za wybitny wkład w czarną muzykę. Obecność Brinsleya na ekranie pozwoliła mu rozpocząć karierę prezentera muzycznego Soul Vibrations VJ/VH-1. Często po raz pierwszy wprowadzał do telewizji R&B, hip-hop i wczesne reggae. Prezentował program telewizyjny BBC Ebony. W 2002  był jednym z tych, którzy uruchomili pierwszą z cyfrowych stacji radiowych BBC, 6 Music.

Wielokrotnie opowiadał o Bobie Marley’u, którego znał osobiście. Brinsley występuje nawet w teledyskach „Buffalo Solider” & „One Love”.

Ten wieczór będzie niezwykłym połączeniem pozytywnych sił. Bardzo związany w ostatnich latach z Polską Brinsley Forde wystąpi z rozbudowanym składem muzycznym stworzonym przez muzyków Shashamane, Paprika Korps, Bakshish, Maleo Reggae Rockers czy Świetlików. Razem wykonają kolekcję klasycznych przebojów, które Brinsley śpiewał z Aswad. Próby trwają.

Zapowiada się coś wyjątkowego!

Linki:

 

http://www.brinsleyforde.co.uk/

https://www.facebook.com/BrinsleyForde1

 

Video:

Brinsley Forde feat. David Hinds – Chillin’ (2019 Tuff Gong Version)

https://youtu.be/A5-zZlFWQOY

Aswad – Shine

https://youtu.be/IIw3BtSPHtI

Aswad live Glastonbury Festival 1982

https://youtu.be/YVdkUh00NLU