SHASHAMANE

Choć jako zespół grają razem dopiero od kilku lat, to są już często nazywani najbardziej rootsowym polskim zespołem muzyki reggae.  Podczas koncertu zaprezentują premierowo swój najnowszy album zatytułowany po prostu „Shashamane”.

W ich składzie są muzycy z dużym doświadczeniem, z różnych muzycznych formacji, których połączyła wspólna fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Shashamane wracają do Ostródy z nowiutką płytą, by rozgrzać serca i podtrzymać ducha wszystkich miłośników pozytywnych wibracji.

O albumie opowiada I&Igor – współzałożyciel zespołu, wokalista i autor tekstów: „Przygotowania do nagrania płyty rozpoczęliśmy pod koniec ubiegłego roku. Sytuacja pandemiczna znaczącą opóźniła sam zapis utworów, które w międzyczasie ewoluowały i zmieniały swoje aranżacje. Jednak determinacja sprawiła, że kolejno w Studio MaQ Records, pod czujnym okiem zaprzyjaźnionego realizatora Jarka Toifla, a następnie w jego pracowni, rozpoczęła się rejestracja kolejnych piosenek. Był to proces niełatwy biorąc pod uwagę, że trzon grupy stanowi dwanaście osób – wokalistów i instrumentalistów.”

W międzyczasie do zespołu dołączył nowy gitarzysta, co poszerzyło brzmienia tych instrumentów na płycie. Jakby było mało, gościnnie w nagraniach uczestniczyła również Ewa „Sowa” Kołecka, znana z formacji THC X, upiększając muzykę Shashamane dźwiękami fletu poprzecznego. Cześć gitar została zarejestrowana w Irie Studio u Tomasza „Siwego” Wójcika z formacji Maleo Reggae Rockers. W efekcie dokonano zapisu trzynastu utworów, z których jeden stanowi odrębny singiel z wersją wokalną oraz dubową, którą wyprodukował Krystian „K-Jah” Walczak, współodpowiedzialny m.in. za projekt Rastasize.

Na płycie znalazło się dwanaście piosenek, zarówno tych znanych z występów grupy jak i premierowych. Stylistyka muzyczna dominująca na krążku to powrót do tradycji roots reggae z mocnym akcentem gitarowym, wyeksponowaną sekcją dętą i wielogłosami, a także silnymi wpływami dubowymi.

Za ostateczne brzmienie płyty odpowiedzialny jest holenderski producent Marc Baronner z Bass Galore Productions, który współtworzył z Shashamane debiutancki EP oraz współpracował z takimi artystami jak: Apple Gabriel (ex – Israel Vibration), Brinsley Forde (ex-Aswad), Addis Pablo, Micah Shemaiah, Chezidek czy Var.

Premiera płyty przewidziana jest na lipiec 2021, a wydawnictwu będzie również towarzyszył teledysk do utworu „Far I”.

 

Linki:

 

https://www.facebook.com/Shashamaneband

 

Video:

 

Shashamane feat. JaGodDa – He is Almighty ’21

https://youtu.be/N7sVO-7obKE

Shashamane – Marleyki 2021 (LIVE)

https://youtu.be/pDOp5ng6RI0

Live Winter Reggae 2016

https://youtu.be/oUaIpPln14A

live Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi 2016

https://youtu.be/No0VZn-XiSI