DUBSKA [PL]

DUBSKA
(Polska)

Dubska to powstała w 1999 roku ośmioosobowa reggae orkiestra. Nazwa zespołu wymawiana po polsku może brzmieć niepoważnie, ale wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej: dub i ska.

Pierwsze próby grupy odbywały się w kanciapie przy wioślarskim klubie sportowym w Bydgoszczy. Początek XXI wieku to pierwsze koncerty na lokalnych scenach i demo w „Madżonga Studio”, czyli do dzisiaj istniejącym studiu nagrań założonym przez perkusistę zespołu Jarka Hejmanna. Skład uformował się gdy do grupy dołączyli wokaliści Marcin (Mucha) Muszyński i Dymitr (Dymoll) Czabański.
„Dubska” to tytuł pierwszej wydanej płyty z 2005 roku. W następnych latach zespół nagrał kilkadziesiąt piosenek wydanych na kolejnych płytach i EP’kach, zagrał kilkaset koncertów zarówno na małych klubowych scenach jak i na dużych festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Afryka i inne). Poza Polską występowali także w Niemczech, Austrii, Czechach i Grecji.
W 2007 roku nawiązali współpracę z Gerbertem Moralesem, liderem legendarnej moskiewskiej formacji reggae Jah Division, która zaowocowała wspólną płytą „Dubska Division” oraz trasami koncertowymi w Rosji i w Polsce.
Tytułowa piosenka z płyty „Avokado” przez wiele tygodni utrzymywała się na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Członkowie grupy zawsze podkreślali swój związek z kulturą reggae, a ich piosenki są odzwierciedleniem tego stylu życia i myślenia. Czasem jednak muzycy wybierają się w podróże po innych gatunkach. Jedną z nich była współpraca z warszawskim producentem Olo Mothashipp’em. Owocem tej kolaboracji jest płyta „Ulicami”, na której usłyszeć można mocne wpływy współczesnej elektroniki i alternatywnego popu.
W 2018 roku zespół wydał przekrojowy, dwupłytowy album „Bajki i legendy”, na który składają się utwory z lat 2001-2018.
W 2021 roku Dubska wydaje swój ósmy album pt. „BDG Roots Rockers”. Atmosfera ich muzyki dobrze koresponduje z pozytywnym przekazem ujętym w przykuwających uwagę tekstach wokalisty Dymitra „Dymolla” Czabańskiego. Znajdziesz tu ducha rebelii, umiłowanie do natury i sporo refleksji. Słuchanie płyty wywołuje potrzebę poszukiwania wspólnoty. Gdy okazuje się, że większość z nas czuje podobnie, te piosenki odbiera się jak głęboki haust świeżego powietrza. W otwierającym album utworze pojawia się życzenie: „Most niech połączy nas, zbudowany z muzyki”.
Darek Dusza (Śmierć Kliniczna, Shakin’ Dudi) współtworzył niektóre teksty, m.in. „Pył”. To smutna wizja świata, gdzie przyroda wypierana jest przez wszechobecny szary pył. W „Supeł” pojawia się bydgoski raper i poeta Bisz, by z Dymollem i Dianą dać upust rozczarowaniu obecną sytuacją. „Chocholi taniec, ułańska fantazja, splątane losy, wielka improwizacja” to niektóre z określeń użytych we flow tego trio na mocnym funkowym podkładzie Dubska. „Z ginącego plemienia” ujawnia ich inspiracje: „szacunek dla tych, którzy system zostawili na poboczu i konsekwentnie swoją własną ścieżką kroczą”. Jak udowadnia zawartość tej płyty, nie chodzi tu o określony muzyczny styl, a bardziej o pewien rodzaj nonkonformistycznej postawy.

Linki:

http://www.dubska.pl
https://www.facebook.com/dubska.bydgoszcz

video:

Dubska ft. Miroslav Kuvaldin (The Vyo) – Wojna
https://youtu.be/HW_wJ5sIR_U
Dubska ft. Bisz – Supeł
https://youtu.be/kruKy08LuF8
Dubska – Z ginącego plemienia
https://youtu.be/5NojZg0SJ9E
Dubska – Bramy Niebieskie
https://youtu.be/eJuWkigfLa0
Dubska – Pył
https://youtu.be/_kj2PBRraNk
Bajki
https://youtu.be/zCb8ZA474QQ
Avokado
https://youtu.be/S9XisNdNxBA
Strach
https://youtu.be/qVkfBB4X0jw
Jedziemy tam (Ostróda) – oficjalny hymn / official anthem Ostróda Reggae Festival 2014
https://youtu.be/Csg34TUKXoc
Dubska – live Ostroda Reggae Festival 13-07-2019
https://youtu.be/jHV7lXsg_wA