ZION TRAIN [UK]

ZION TRAIN (Wielka Brytania)

Jeden z najbardziej wyjątkowych i satysfakcjonujących dubowych projektów live na świecie, znany z dynamicznego mixu dub na scenie podczas występów z instrumentami akustycznymi i wyjątkowymi wokalistami.

Zion Train to brytyjski zespół dub reggae założony w Oksfordzie w 1988 roku jako sound system przez Neila Percha i Bena Hamiltona. Po przeprowadzce do Londynu w 1990 roku dołączyli Colin Cod i Dave Tench. Oryginalny skład został uzupełniony o wokalistę Molarę w 1992 roku.
Ich pierwszymi wydawnictwami były 7-calowe single „Power One i „Power Two”, które stały się hitami na scenie dubowej na początku lat 90. W 1992 roku wydali przełomowy singiel „Follow Like Wolves”, który połączył style Dub i Acid House i dał im reputację innowatorów.
Drugi album „Natural Wonders of the World in Dub”, trafił na brytyjskie listy przebojów indie w 1994 roku. Zion Train stworzyli remiksy dla setek artystów z całego świata, w tym polskich Vavamuffin, Kapela ze Wsi Warszawa, Radikal Guru.
Do 1995 roku wydawali we własnej wytwórni Universal Egg, następnie podpisali kontrakt z China Records, by powrócić do własnej wytwórni w 1999.
W XXI wieku zespół wydał nagrodzony jamajskim Grammy za album „Live As One”. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wydali jeszcze kilka innych albumów i ich dubowych czy remikserskich wersji – ostatnim jest wydany w 2021 roku „Illuminate in Dub”. Ich najnowszym wydawnictwem jest singiel „Militant Sound” z udziałem wokalistki Cary, promujący nowy, gotowy do wydania album.
Zion Train zawsze szczycił się pracą w autonomicznych, politycznie aktywnych środowiskach wraz z aktywistami, starającymi się jak najlepiej wykorzystać energię muzyki, między innymi poprzez własny Abassi Sound System.
Zagrali ponad 3000 koncertów na festiwalach i w klubach niemal w każdym zakątku świata.
Zion Train wraca do Ostródy po 9 latach. Tym razem DJ Perch przywiezie wokalistkę Cara oraz sekcję dętą.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 7.07.2023

Linki:

http://www.wobblyweb.com/zt/
https://www.facebook.com/ZionTrainInDub

video:

Zion Train live 2023
https://youtu.be/9YovXvd3oxM
Zion Train live Woodstock Festival 2004
https://youtu.be/dRdCmAro_Ug
Zion Train – Get Ready (clip)
http://youtu.be/18UftoLIOr0
ZION TRAIN live Ostróda Reggae Festival 2014
https://youtu.be/W6jnpjWeUBA
Zion Train & Kapela ze Wsi Warszawa live Wrocław 2018
https://youtu.be/59SIEhPn2xM