GENTLEMAN (Niemcy)

Urodził się w Osnabrück, ale swoje pierwsze kroki sceniczne stawiał na Jamajce, gdzie wyjechał jako siedemnastolatek. Dziś jest bez wątpienia jednym z najważniejszych artystów reggae. Po trzech latach powraca do Ostródy.

Zafascynowany muzyką Boba Marley’a oraz kulturą karaibską, po powrocie do Niemiec nawiązał współpracę z zespołem Freundeskreis, a następnie hip-hopowo-reggae’owym kolektywem Silly Walks Movement. Jego kariera nabrała tempa po wydaniu debiutanckiej płyty „Trodin on”, która zwróciła uwagę krytyki i zwiększyła zainteresowanie artystą w całej Europie. Kolejny album ,,Journey to Jah” jedynie ugruntował coraz silniejszą pozycję Gentlemana, którego utwory „Dem Gone” czy „Leave us Alone” weszły do kanonu muzyki popularnej.

Gentleman wykonuje swoje piosenki w języku angielsku lub w patois – kreolskim dialekcie używanym na Jamajce. Śpiewa o pokoju, miłości, nadziei oraz rzeczywistości, która go otacza. Jego uniwersalny przekaz trafia do fanów na całym świecie.

W 2014 roku ukazała się jego dziesiąta płyta, „MTV Unplugged”, pierwszy w historii cyklu MTV album reggae. Otworzyła nowy rozdział w jego karierze. Kolejne projekty jak „Symphonical” z polską orkiestrą sprowokowały artystę do poszukiwań brzmień na pograniczu reggae i muzyki klasycznej.

Gentleman wystąpił w filmie dokumentalnym “Journey to Jah”, w którym z Włochem Alborosie opowiadają o swojej twórczości i życiu na Jamajce.

2016 to czas płyty „Conversations”, stworzonej w duecie z Ky-Mani Marley’em. W ub. roku ukazał się ostatni album „The Selection”, zawierający największe przeboje artysty z minionych 20 lat kariery. Ostatni jego koncert w Polsce, grudniowa wizyta w Warszawie w ramach trasy „MTV Unplugged”, wyprzedał się na kilka miesięcy przed wydarzeniem.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8.07.2018

Linki:

https://www.facebook.com/Gentleman

http://www.gentleman-music.com/

Video:

Gentleman – Ovaload feat. Sean Paul

https://youtu.be/HRrnEL3uiFU

Gentleman & Ky-Mani Marley – Simmer Down (Control Your Temper) feat. Marcia Griffiths

https://youtu.be/3vwrjiZsSP4

Gentleman – Warn Dem (MTV Unplugged) feat. Shaggy

https://youtu.be/O7PG9-a_oas

Gentleman – Superior

https://youtu.be/Ry7qXsjcafY

Gentleman – Rainy Days

https://youtu.be/Xq64zrv5yfw

Gentleman – Intoxication

https://youtu.be/NRXgZQEi-S4

Gentleman – To the Top feat. Christopher Martin

https://youtu.be/KLhgpnVK1XQ

Gentleman – Dem Gone

https://youtu.be/NuOS2jb2WOg

Gentleman – Runaway

https://youtu.be/QvZfgywC_wQ