GUTEK (Polska)

Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad pierwszą. Debiutuje na niej w potrójnej roli autora, kompozytora i lidera.

Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos. Dodawał również dodawał smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to ja” Paktofoniki, „Rapowe ziarno” Abradaba, czy „To dla moich ludzi” duetu Vienio i Pele to jedynie przykłady. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip-hopu, to na kilkudziesięciu płytach, w których maczał palce, znaleźć można całe spektrum gatunków. Do współpracy zapraszany był m.in. przez Marię Sadowską, Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka, Darka Malejonka, Pidżamę Porno, Strachy Na Lachy, Farben Lehre, Happysad czy nawet metalową grupę Maqama.

Nie odcinając się od swoich korzeni, Gutek próbuje znaleźć własną muzyczną formę. Czasem wywodzi się ona od pulsacji reggae, czasem bazuje na swingu rhythm’n’bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej m.in. formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński, student Akademii Muzycznej w Katowicach, udzielał się wcześniej w grupach Organic Noises, Riffertone czy Improband.

Pierwszy otwarty live session zespołu odbył się w grudniu 2017 roku w Katowicach. Grupa zagrała też wiele koncertów w ramach tegorocznej trasy Punky Reggae Live. Nadszedł czas na Ostródę!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 08.07

Linki:

https://www.facebook.com/gutekofficial/

video:

Gutek live Session Katowice 2017

https://www.youtube.com/watch?v=SAWzF0ilOlM

Gutek live Punky Reggae Live Wrocław 2018

https://youtu.be/Jjq3RNk9PvM

Gutek – Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości

Indios Bravos – Czas spełnienia

https://youtu.be/5YEJ5jfntNw

Abradab feat. Gutek – Rapowe ziarno

https://youtu.be/OApt5kx1JUU

Farben Lehre feat. Gutek – Anioły i Demony

https://youtu.be/rjPP5iQnFQg