Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki [PL]

Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki
(Polska)

Największa polska grupa związana z muzyką świata prezentuje premierę zupełnie nowego projektu muzycznego. Nadchodzi korzenna transFuzja.

Zmiana jest fundamentalnym prawem Wszechświata. Wszystko podlega ewolucji. Co nie ewoluuje, zmierza w otchłań. Kiedy nadchodzi czas przesilenia, globalnych zmian, upadku starych praw i dogmatów, rodzi się Nowa Epoka, a z nią Kultura. Prastara pieśń by była słyszana, potrzebuje nowego wyrazu, ekspresji, mocy. Kapela ze Wsi Warszawa od niemal początku tworzy różne mariaże, zaprasza gości, kreuje dźwiękowe koalicje. Bez limitów, gatunkowych szablonów, wbrew trendom i modom.
Istnieją od 1997 roku i słyną z awangardowych interpretacji ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Wydali 9 albumów, występowali na całym świecie, zdobywali Fryderyki, są laureatami nagrody Radio BBC 3.
W 2001 r. na koncertach i płycie 'Wiosna Ludu” objawił się i pozostał na stałe Mariusz Dziurawiec aka Mario Activator. Jeden z najznamienitszych alchemików audiosfery, muzyk, basista, DJ, producent. Wespół z bass selektorem Xiędzem Makenem dubowy filar Joint Venture – pionierskiego sound systemu nad Wisłą. Razem z Jarkiem „Smokiem” Smakiem, współtwórca legendarnego studia AS One.
Dzięki tej wieloletniej współpracy w 2022 roku przyszedł na świat projekt „Bassałyki”. Obok nieśmiertelnych evergreenów KZWW, tym razem w etno dubowych opracowaniach, powstał nowy repertuar w innowacyjnym i progresywnym stylu. Słuchacze Kapeli mogą być poważnie zaskoczeni, choć niektórzy na pewno pamiętają Village Kollektiv czy KzWW NoFuture Sound Antisystem. Tu novum jest gitara basowa i dubowy drive kapelowego kontrabasisty Pawła Mazurczaka. Nie zabraknie również korzennych barabanów Profesora Piotra Glińskiego oraz szamańskiego bębna, galopującej obręczówki i etnicznych przeszkadzajek Herszta Macieja Szajkowskiego. Wybrzmią niezmiennie czarujące białe głosy Magdy Sobczak, Sylwii Świątkowskiej i Ewy Wałeckiej, równolegle obsługujących skrzypce, fidel płocką, lirę korbową i cymbały. Do wirtuoza trąbki Miłosza Gawryłkiewicza dołączył saksofonista Grzegorz Rytka, znany ze współpracy m.in. z Daabem, Szwagierkolaską, Strojnowym, Mamadou & Sama Yoon czy Robertem Brylewskim. Obecnie występuje z Justyną Jary i Alegancką Kapelą. Jest współautorem muzyki i współproducentem w takich zespołach jak: Pan Profeska, Mamadou&Sama Yoon, Strojnowy, Justyna Jary i Alegancka Kapela. Zafascynowany wszystkim co transowe w muzyce, od jazzu, bluesa, afrobeatu, reggae po punk rocka i world music. Klawiszowiec Michał Marecki współpracuje m.in. z T.Love, Lelkiem i Sidney’em Polakiem, to muzyk, kompozytor i producent. Wirtuoz brzmień i specjalista od kreowania ambientowych przestrzeni, elektronicznych kolaży, sonorystycznych transmisji.
Kolejnym muszkieterem tworzącym koncept Bassałyki jest Jerzy Markuszewski. Szaman perkusji i futurystycznych membranofonów, rytmiczne serce Mroza, Vavamuffin, Rity Pax czy Slavic Jazz Underground. Jego credo to maksymalny minimalizm, perfekcyjny groove i ekstremalna wrażliwość rytmiczna.

Trans jest podstawowym elementem łączącym muzyków w tym przedsięwzięciu. Koniecznie daj się mu ponieść!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 7.07.2022

Linki:

https://kzww.pl/
https://www.facebook.com/WarsawVillageBand

Video:

Spiritual Revival feat. Lutan Fyah, Vibronics (Studio As One remix)
https://youtu.be/w_KIsa5Sfv0
Fly My Dub (remix Studio AS One)
https://youtu.be/oOgkRhxuogQ
Oracja do wody / Water invocation
https://youtu.be/Fnl9bu3E6us
Kołysanka Konopna / Hemp Lullaby
https://youtu.be/Yw8Sz46ZHnc
Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa feat. Maria Bienias – Plunsy
https://youtu.be/Xppe0Uokm_0