Wykonawcy 2018

MACKA B (Wlk. Brytania)

SHASHAMANE (Polska)

Od ponad 30 lat jego nawijki niosą świadomość i edukację nie tylko wśród czarnej społeczności Wielkiej Brytanii. Stał się globalnym symbolem weganizmu i zdrowego stylu życia.  Po raz pierwszy w Ostródzie, zaprezentuje swój najnowszy album „Health is Wealth”.

Macka B jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych brytyjskich wokalistów reggae. Słynie ze swojego bezpośredniego przekazu, a większość tekstów poświęcona jest ważnym aspektom społecznym i duchowym. Jego pierwszy album „Sign of the Times” (1986) wciąż pozostaje kamieniem milowym reggae w Wlk. Brytanii.

Macka B (Christopher MacFarlane) urodził się niedaleko brytyjskiego Birmingham. W dzieciństwie grał na wiolonczeli i śpiewał w szkolnym chórze, ale swoją prawdziwą miłość do muzyki odkrył w reggae. Wzorował się na takich wielkich toasterach jak U-Roy, I-Roy, Big Youth, a w szczególności Prince Far I. W tych czasach wraz z kilkoma przyjaciółmi stworzył swój pierwszy sound system Exodus. W 1982 roku udał się w podróż na Jamajkę, aby zobaczyć prężnie rozwijającą się scenę dancehall. Zainspirowany tym doświadczeniem rok później wygrał konkurs dla ambitnych DJ’ów, co zaskutkowało kilkoma wystąpieniami w radio i nagraniem singla „Maggie’s Letter” z kapelą Pre-Wax. Udzielał się w lokalnych sound systemach. Jego pierwszym singlem był wydany w 1985 roku dla legendarnej wytwórni Fashion Records „Bible Reader”. Od początku kariery Macka B współpracował z Mad Profesorem i pod szyldem jego wytwórni Ariwa wydał większość swoich płyt. W 1988 roku Macka B ponownie odwiedził Jamajkę, gdzie nagrywał pod  okiem producenta Black Scorpio. W 1989 roku wydał „Buppie Culture”, na której znalazł się wielki hit „Dread A Who She Love” z wokalistką Kofi. Kompozycja ta dotarła na szczyt reggae’owych list przebojów Wielkiej Brytanii. Ponownie dokonał tego z  „Proud of Mandela” w 1990 roku. W latach 1991 – 1992 został dwukrotnie wybrany najlepszym męskim DJ’em w Wielkiej Brytanii.

Mimo upływu lat Macka B nie zatrzymuje się – wciąż nagrywa, koncertuje, krytycznie obserwuje rzeczywistość i zawsze ma coś ważnego i interesującego do przekazania. Był jednym z pierwszych zagranicznych artystów reggae, którzy pojawili się w Polsce jeszcze  w latach 80-tych. Potem wielokrotnie powracał, występując m.in. na Soundedit w Łodzi, kluczborskiej Stolicy Reggae, czy warszawskim Róbrege. Dzięki odnoszącym niezwykły wiralowy sukces humorystycznym filmom video, w ostatnich latach stał się ambasadorem zdrowej kuchni na całym świecie. Potwierdził to wydanym w ubiegłym roku pierwszym albumem dla VP Records –„Health is Wealth”. To zaledwie… 24 długogrający krążek w jego karierze!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 7.07.2018

Linki:

http://www.mackab.com

https://www.facebook.com/OfficialMackaB

video:

Cucumber (Cucumba) Official Remix

https://youtu.be/SdL0CsZLieo

Gangster

https://youtu.be/B-AHqNh5eb8

Wha Me Eat

https://youtu.be/FLqjLn0W5K0

Never Played a 45

https://youtu.be/HucOdgey9NE

Lyrical Chef

Medical Marijuana Card

Power to the People

Warrior Style, live Róbrege 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *