MACKA B (Wlk. Brytania)

Od ponad 30 lat jego nawijki niosą świadomość i edukację nie tylko wśród czarnej społeczności Wielkiej Brytanii. Stał się globalnym symbolem weganizmu i zdrowego stylu życia.  Po raz pierwszy w Ostródzie, zaprezentuje swój najnowszy album „Health is Wealth”.

Macka B jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych brytyjskich wokalistów reggae. Słynie ze swojego bezpośredniego przekazu, a większość tekstów poświęcona jest ważnym aspektom społecznym i duchowym. Jego pierwszy album „Sign of the Times” (1986) wciąż pozostaje kamieniem milowym reggae w Wlk. Brytanii.

Macka B (Christopher MacFarlane) urodził się niedaleko brytyjskiego Birmingham. W dzieciństwie grał na wiolonczeli i śpiewał w szkolnym chórze, ale swoją prawdziwą miłość do muzyki odkrył w reggae. Wzorował się na takich wielkich toasterach jak U-Roy, I-Roy, Big Youth, a w szczególności Prince Far I. W tych czasach wraz z kilkoma przyjaciółmi stworzył swój pierwszy sound system Exodus. W 1982 roku udał się w podróż na Jamajkę, aby zobaczyć prężnie rozwijającą się scenę dancehall. Zainspirowany tym doświadczeniem rok później wygrał konkurs dla ambitnych DJ’ów, co zaskutkowało kilkoma wystąpieniami w radio i nagraniem singla „Maggie’s Letter” z kapelą Pre-Wax. Udzielał się w lokalnych sound systemach. Jego pierwszym singlem był wydany w 1985 roku dla legendarnej wytwórni Fashion Records „Bible Reader”. Od początku kariery Macka B współpracował z Mad Profesorem i pod szyldem jego wytwórni Ariwa wydał większość swoich płyt. W 1988 roku Macka B ponownie odwiedził Jamajkę, gdzie nagrywał pod  okiem producenta Black Scorpio. W 1989 roku wydał „Buppie Culture”, na której znalazł się wielki hit „Dread A Who She Love” z wokalistką Kofi. Kompozycja ta dotarła na szczyt reggae’owych list przebojów Wielkiej Brytanii. Ponownie dokonał tego z  „Proud of Mandela” w 1990 roku. W latach 1991 – 1992 został dwukrotnie wybrany najlepszym męskim DJ’em w Wielkiej Brytanii.

Mimo upływu lat Macka B nie zatrzymuje się – wciąż nagrywa, koncertuje, krytycznie obserwuje rzeczywistość i zawsze ma coś ważnego i interesującego do przekazania. Był jednym z pierwszych zagranicznych artystów reggae, którzy pojawili się w Polsce jeszcze  w latach 80-tych. Potem wielokrotnie powracał, występując m.in. na Soundedit w Łodzi, kluczborskiej Stolicy Reggae, czy warszawskim Róbrege. Dzięki odnoszącym niezwykły wiralowy sukces humorystycznym filmom video, w ostatnich latach stał się ambasadorem zdrowej kuchni na całym świecie. Potwierdził to wydanym w ubiegłym roku pierwszym albumem dla VP Records –„Health is Wealth”. To zaledwie… 24 długogrający krążek w jego karierze!

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 7.07.2018

Linki:

http://www.mackab.com

https://www.facebook.com/OfficialMackaB

video:

Cucumber (Cucumba) Official Remix

https://youtu.be/SdL0CsZLieo

Gangster

https://youtu.be/B-AHqNh5eb8

Wha Me Eat

https://youtu.be/FLqjLn0W5K0

Never Played a 45

https://youtu.be/HucOdgey9NE

Lyrical Chef

Medical Marijuana Card

Power to the People

Warrior Style, live Róbrege 2014