PITCH BLACK [NZ]

PITCH BLACK
(Nowa Zelandia)

Legendarny elektroniczny duet, bez którego uznany w całym świecie nowozelandzki dub nie byłby taki sam. „Orbital spotyka King Tubby’ego lub Rhythm and Sound w technicolorze”

Pitch Black to Michael Hodgson i Paddy Free. Przebijając się przez nowozelandzką scenę muzyki elektronicznej począwszy od inauguracyjnego występu na dorocznym festiwalu Gathering New Year’s Eve w 1996 roku, kolejne lata spędzili porywając do tańca parkietowych graczy, generując entuzjastyczne recenzje, zdobywając nagrody i tysiące fanów na całym świecie.
Trudni do zakwalifikowania w ramach jednego gatunku, Pitch Black to połączenie muzycznych podróży. Ich brzmienie jest jednak charakterystyczne: od organicznych ambientowych introdukcji i wielowarstwowych pejzaży dźwiękowych po skankujące klawisze, cięte kwasowe riffy i ciężkie groovowe rytmy, gdzie dub jest spoiwem spajającym brzmienie. To jednak występy na żywo naprawdę wyróżniają Pitch Black, zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie. Ich utwory nabierają dodatkowej dynamiki, a wizualnie są w innym wymiarze dzięki nowatorskim grafikom Michaela.
Koncertowali po świecie, grając wszędzie od Amsterdamu, Zagrzebia i ulic Las Vegas po australijskie prowincje, występując jak support m.in. Coldcut, Skream, Easy Star All Stars czy System 7.
Paddy Free pisał muzykę dla telewizji, filmu, teatru, tańca i sztuk multimedialnych, a także działał jako producent i inżynier dźwięku dla wielu znanych na całym świecie zespołów z Nowej Zelandii.
Po raz pierwszy zyskał rozgłos w 1996 roku jako członek-założyciel Mesh z Auckland, zespołu grającego „organiczne techno na żywo”, który łączył technologię danceflooru z tradycyjnymi instrumentami strefy Pacyfiku. Był koproducentem albumów Salmonella Dub „Killervision” i „One Drop East”, a także producentem „Inside the Dub Plates”, który czterokrotnie pokrył się platyną. Był dwukrotnie nominowany do nagrody dla najlepszego producenta podczas Tuis – New Zealand Music Awards, a w 2002 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego inżyniera dźwięku.
Michael Hodgson stoi z kolei za solowymi projektami Misled Convoy i Projector Mix, które mają na koncie całą masę wydawnictw.
Pitch Black po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje swoje multimedialne widowisko z oprawą wizualną i dub mixem na żywo.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 7.07.2023

Linki:

https://www.facebook.com/pitchblacknz
http://www.pitchblacknz.com/

video:

Pitch Black – Exodus (Bob Marley’s version)
https://youtu.be/xzBRkCss9PM
Pitch Black – Rude Mechanicals (Studio Live)
https://youtu.be/0Z66273KYBI
Pitch Black – It’s a Future Dub
https://youtu.be/ZEaGX5d-bgs