YELLOW UMBRELLA (DE)

Reggae & ska w stylu dla dziewcząt i chłopców. To definicja tanecznej imprezy, z jaką po 15 latach powracają do Ostródy goście z Niemiec.

 Yellow Umbrella już od niespełna 20 lat utrzymuje się w czołówce najlepiej brzmiących zespołów reggae-ska w swoim kraju. Siedmioosobowa orkiestra prowadzona przez znanego dziennikarza i dokumentalistę Jensa Strohschniedera łączy w swojej twórczości bardzo odległe sobie rytmy świata. W dynamicznych i imprezowych kompozycjach reggae-ska Strohschnieder daje upust fascynacji melodiami narodów i kultur Europy Środkowo-Wschodniej. „(…)W jednej chwili grają jak rdzenni Jamajczycy, w kolejnej jak rodowici Cyganie. Nie wierzę, że oni są z Niemiec” – pisał o nich sam Victor Rice.

W swoich tekstach często zwracają uwagę na aktualne tematy społeczne. Opisują frapujące problemy współczesnego świata i głoszą potrzebę zjednoczenia się ludzi ponad podziałami. Podczas swoich wielu podróży i tras koncertowych współpracują z muzykami z odwiedzanych stron. W Polsce pojawili się na płytach np. Paprika Korps i Vavamuffin, a wokaliści tych formacji uczestniczyli w ich projekcie Same Same but Different. Są doskonale znani od lat polskiej publiczności – wystąpili na ORF 2006, na Przystanku Woodstock, na Reggaeland i na Regałowisku.

„Drezdeński zespół na bazie swoich ulubionych, szlifowanych z pasją od lat reggae, ska, dancehall i rocksteady, rozpościera melodie klezmerskie, bałkańskie i latynoskie oraz motywy właściwe dla muzyki punk czy rock’n’rolla” – napisano o ich płycie „A Thousand Faces”.

Ich najnowszym wydawnictwem jest wspólny singiel z niemieckim MC Longfingah – „Love Pon Di Road”.

Linki:

 

https://www.facebook.com/Yellow-Umbrella-63821837576/

 

Video:

 

Yellow Umbrella – Oh Girl (Boooo’s Song)

https://youtu.be/RI7iCt1cEGI

Yellow Umbrella – Perestroiska

https://youtu.be/NPPLalblsw0

Yellow Umbrella live Wrocław 2008

https://youtu.be/mzt102sHJwk