TRIBUTE TO ALIBABKI (Polska)

The Bartenders w towarzystwie wielu doborowych polskich wokalistów w hołdzie dla pionierskiej grupy wokalnej Alibabki, odpowiedzialnej za sprowadzenie ponad pół wieku temu jamajskiej muzyki do Polski. W trakcie nagrywania albumu „Tribute to Alibabki” oraz przed premierą filmu dokumentalnego, opowiadającego tę nie do uwierzenia ska-historię na miarę polskiego „Sugar Man”.

Jamajskie reinterpretacje przebojów Alibabek na ostródzkim koncercie wykonają Dubska, Damian SyjonFam, Junior Stress, K.A.S.A., Piotr Strojnowski, Gutek, Earl Jacob, Paprodziad, Broda, Lady Dee oraz Kuba Kaczmarek. Za warstwę muzyczną odpowiadają główni gracze na polskiej grupie ska/jazz, warszawska formacja The Bartenders.

Żeński sekstet wokalny Alibabki jest prawdziwą legendą polskiej muzyki pop lat 60/70. Uzdolnione dziewczyny podbijały największe krajowe festiwale, pracowały z największymi muzycznymi autorytetami, występowały zagranicą. Wszędzie podbijały serca fanów, a ich przeboje śpiewała cała Polska.

Projekt Tribute to Alibabki zrodził się w 2015 roku z chęci ukazania wpływu muzyki z Jamajki na polską scenę popową i niezależną. Współcześni polscy artyści i promotorzy połączyli siły z okazji 50 rocznicy od pojawienia się w Polsce jamajskiej muzyki za sprawą pierwszego singla Alibabek „W rytmach Jamajca ska” (1964). Nie występujące już od lat Alibabki zachwyciły się tym entuzjazmem i pozytywną energią płynącą z jamajskiej wyspy. W listopadzie 2015 ponownie pojawiły się razem na scenie w ramach specjalnego koncertu „Tribute to Alibabki” w Warszawie. Koncert został powtórzony na finale „Męskiego Grania 2016” w Żywcu.  W 2016 roku Alibabki z The Bartenders powróciły do studia, by ponownie zaśpiewać swoje cztery jamajskie piosenki sprzed pół wieku. Jeden z utworów z tej sesji, „Już nie twist”, ukazał się w formie clipu. Wszystkie te utwory będzie można usłyszeć obok klasyki największych przebojów Alibabek („Kwiat jednej nocy”, “Muzykalny zegar”, “Grajmy sobie w zielone”, “Tango zalotne”, “Łagodny pan feeling” itp.) zarówno na ostródzkim koncercie, jak i na nagrywanej właśnie podwójnej płycie. Mistrzowie brzmienia Studio As One zadbają o odpowiednio wysoki i profesjonalny poziom “jamajszczyzny”. Wydawnictwo poszerzone będzie o zremasterowany oryginalny singiel Alibabek, od którego się wszystko zaczęło. Dodatkowo zaśpiewają m.in. I-Grades, Dawid Portasz czy Andrzej Krzywy. Wkrótce ruszy akcja crowdfundingowa na rzecz wydawnictwa i artyści liczą na wsparcie fanów.

Jesienią można się też spodziewać premiery filmu dokumentalnego, ujawniającego kulisy pojawienia się w Polsce jamajskiej muzyki za sprawą nieświadomych doniosłości swych działań uroczych dziewczyn i ich wizjonerskiego kierownika muzycznego Juliusza Loranca.

Alibabki były gośćmi honorowymi Ostróda Reggae Festiwal w 2015 roku, gdzie na scenie odebrały nagrodę od organizatorów z okazji 50 lat obecności jamajskiej muzyki w Polsce. Dziś na imprezie pojawia się wielobarwny muzyczny skład, który przypomni przeboje Alibabek w „karaibskim sosie”. Gwarantowane łzy wzruszenia dla seniorów i solidna dawka historii polskiej muzyki dla wszystkich młodych.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8-07-2018.

Linki:

https://www.facebook.com/TributetoAlibabki

https://www.facebook.com/Alibabki-fanpage-357843517609548

Video:

Alibabki & The Bartenders – „Już nie twist” official video

https://www.youtube.com/watch?v=660kwbxMS9U

„Tribute to Alibabki” – koncert Proxima Warszawa 2015

https://youtu.be/0FiR2NLQKTk

Alibabki & The Bartenders – „Kwiat jednej nocy” live Męskie Granie, Żywiec 2016

https://youtu.be/iq4oAcU2RFs

Gutek & The Bartenders – „Wakacje z blondynką” live Męskie Granie, Żywiec 2016

https://youtu.be/56eOaC9W_JI