DUB PISTOLS [UK]

DUB PISTOLS (Wielka Brytania)

W ubiegłym roku obchodzili swoje ćwierćwiecze i wciąż działają z pełną mocą wszystkich cylindrów. Maszyna toczy się dalej, eksplorując świeże dźwiękowe obszary na nowym albumie „Frontline”.

Ten wielokulturowy kolektyw przez lata skupiał dziesiątki artystów i muzyków. Również brzmienie zmieniało się wiele razy – dub, punk, jungle, ska, breakbeat, hip-hop i wiele innych stylów, była to długa droga.
W czasie gdy ukazało się dziewięć albumów i zagrali tysięcy koncertów wciąż szli za ciosem. Musieli znieść niepowodzenia i wpadki, zanim pozbierali się i przekształcili w jeden z najbardziej lubianych festiwalowych zespołów.
Genezą Dub Pistols była DJ’ska kariera Barry’ego Ashwortha w połowie lat 90-tych. Na początku niezdolny do prawidłowego miksowania płyt, Barry zatrudniał kolegów do scratchowania i gry na trąbce w trakcie jego setów. Potem z Jasonem O’Bryanem zaczął tworzyć utwory do swoich setów DJ-skich.
Ich pierwszy album „Point Blank” był hitem, a potem, gdy ukazać się miała następna płyta „Six Million Ways to Live”, w Nowym Jorku doszło do zamachu na WTC. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele utworów na albumie zawierały wybuchowe odniesienia do wydarzeń geopolitycznych, które najwyraźniej dopiero co rozegrały się na arenie międzynarodowej, projekt niechętnie odłożono na półkę.
Na tym etapie Dub Pistols stali się pełnoprawnym zespołem i intensywnie koncertowali w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie remiksując utwory m.in. dla Moby’ego, Limp Bizkit i Crystal Method.
Po singlu „Problem Is” Terry Hall, były wokalista legendy 2-Tone, The Specials, zaczął występować z Dub Pistols i pojawił się w kolejnych ich piosenkach.
Ich kolejny album „Rum & Coke” uchwycił zespół u szczytu jego buntowniczego hedonizmu. „Worshipping The Dollar” był miejscami bardziej politycznym albumem. Kolejne dwie płyty, „The Return Of The Pistoleros” i „Crazy Diamonds”, odzwierciedlały ich coraz bardziej spontaniczne, radosne występy na żywo, ze znacznie większą ilością Jungle/Drum & Bass w ich dubowym brzmieniu i stałą obecnością w składzie rapera Seanie T.
Dub Pistols w 2019 roku ambitnie zorganizowali swój pierwszy festiwal nazwany od ich piosenki Mucky Weekender i kontynuują to z sukcesem do dziś.
Barry przez lata bardzo otwarcie mówił o swoich uzależnieniach i problemach ze zdrowiem psychicznym, a w 2019 roku wykonał swój pierwszy Wing Walk – (spacer po skrzydle lecącego dwupłatowca) po to, aby zebrać środki dla Tonic Music For Mental Health. Przekształciło się to w coroczną zbiórkę funduszy Flying Circus.
Dub Pistols przygotowywali swój kolejny album „Addict” w 2020 roku. Opiewający solidarność singiel „Stand Together” z udziałem legendy 2-Tone Rhody Dakar (ex-Bodysnatchers/Special AKA) został wydany w momencie, gdy na całym świecie rozpoczynały się protesty Black Lives Matter. Na płycie pojawiły się również utwory m.in. z Ragga Twins i Natty Campbellem. Album znalazł się w pierwszej trójce brytyjskiej listy przebojów tanecznych i w Top 10 brytyjskiej list indie. W 2023 ukazał się ich ostatni album „Frontline”. W recenzji Reggaeville.com można przeczytać: „Doskonały projekt ze strony wszystkich zaangażowanych. Fachowo stworzona płyta, gdzie Dub Pistols zgromadzili jedne z najlepszych nazwisk brytyjskiej muzyki inspirowanej reggae, aby razem stworzyć mądry zestaw piosenek wysokiej klasy z niezliczonymi wątkami i tematami. To mocne wydawnictwo i idealne świętowanie ich 25 lat robienia tego, co robią tak dobrze”.
Dub Pistols po 10 latach wracają do Ostródy.

Linki:

http://dubpistolsmusic.co.uk
https://www.facebook.com/dub.pistols

video:

Dub Pistols – Nice Up featuring Horseman
https://youtu.be/zx5273zod5c
Dub Pistols Featuring Natty Campbell – Moving On
https://youtu.be/IjULd097NJM
Dub Pistols & Freestylers Featuring Natty Campbell – Soundboy Killa
https://youtu.be/_TWBFps8Wao
Dub Pistols vs Dubmatix – Blue Monday
https://youtu.be/EdO801odEHw
“Pistoleros” (Official Video)
https://youtu.be/kyF2nz5ZKNo
„Real Gangster” (Official Video)
https://youtu.be/m9mVw_fM6zs
„Peace of Mind” live Sylwester Wroclaw 2011/12
http://youtu.be/r26YHdTDAT8
Dub Pistols – live Ostróda Reggae Festival 2013
http://youtu.be/gjosCWO2jl8
Dub Pistols feat Terry Hall 'Rapture’
http://youtu.be/wPT1GsuUyqQ
I’m in Love feat Rodney P & Lindy Layton
http://youtu.be/FUORDmTcbXw
Dub Pistols – Armageddon
http://youtu.be/BXQOoGybL8s