IRIE ITES feat. CHEZIDEK [FR/JAM]

IRIE ITES feat. CHEZIDEK
(Francja / Jamajka)

Jeden z najbardziej rozchwytywanych artystów współczesnego roots reggae z Jamajki przybywa z czołowymi europejskimi aktywistami reggae, by zaprezentować niedawno wydany wspólny album „Never Stop”.

Urodzony jako Desbert Johnson, Chezidek pochodzi z małego miasteczka St. Ann’s Bay w rejonie St. Ann na Jamajce. Od najmłodszych lat śpiewał na szkolnych koncertach, był też członkiem St. Ann’s Bay Marching Band. Po ukończeniu szkoły występował z lokalnymi sound systemami jako Chilla Rinch, śpiewając i grając jako DJ na różnych pokazach tańca i konkursach talentów.
W Kingston związał się z Philipem „Fatisem” Burrellem z Xterminator Production i w 2002 roku nagrał swój pierwszy album „Harvest Time”.
„Call Pon Dem” z jego albumu „Inna Di Road” pojawił się w fikcyjnej stacji radiowej Massive B Sound System w grze „Grand Theft Auto IV”.
Chezidek zagrał dziesiątki tras koncertowych na całym świecie. W 2010 roku dotarł również na Ostróda Reggae Festival, gdzie wystąpił z zespołem Dub Akon.
„Never Stop” (2023) to czternasty album Chezideka, wyprodukowany przez Irie Ites Records i przypieczętowujący współpracę artysty z francuską wytwórnią. Chezidek i Irie Ites znają się bardzo dobrze, bo poznali się w 2001 roku podczas podróży Francuzów na Jamajkę. Od tego czasu ukazało się kilka singli wyprodukowanych przez Irie Ites, takich jak przebój „Bun Di Ganja”.
Instrumentalne utwory na nowym albumie grane są przez wielkie nazwiska reggae, takie jak Mafia & Fluxy, Roots Radics, Earl Chinna Smith, Dean Fraser, Bongo Herman, The Ligerians, Naram, Russ D czy Irie Ites.
Irie Ites to sound systemowy show DJ’ski i od 23 lat jedni z najbardziej znanych i płodnych producentów reggae w Europie. Reprezentowani są na scenie przez selecta Jericho, który regularnie występuje z największymi jamajskimi wokalistami. Irie Ites to także kolektyw ludzi z pasją, których celem jest rozpowszechnianie i promowanie reggae we wszystkich jego formach. Początkowo zorganizowani w stowarzyszenie, następnie przekształcili się w firmę działającą jako studio nagraniowe, dystrybutor płyt, producent własnego piwa Irie Ites, agencja bookingowa czy organizator imprez. Wydali 24 albumy na CD, 10 albumów na winylach i ponad 100 winylowych singli.

Ostróda Reggae Festival, Green Stage, 8.07.2023

linki:

https://www.facebook.com/CHEZIDEK
https://www.facebook.com/irie.ites
https://www.irieites.net/

video:

Chezidek & Irie Ites – It’s Time
https://youtu.be/rFr_RZybU0U
Irie Ites & Chezidek & The Ligerians – Who Fool Dub
https://youtu.be/JabG6VCDD7A
Chezidek & Irie Ites – Who I am – Rocking Time Riddim
https://youtu.be/3Qs9LifqsZU
Chezidek & Dub Akom – Chant for Life live Ostróda Reggae Festival 2010
https://youtu.be/JfDu0A1x0hY